News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Tiparire/Generare

Started by spacons, Jun 01, 2023, 03:19 PM

Previous topic - Next topic

spacons

1. "Tiparire factura individuala in PDF" si "Genereaza toate facturile pentru selectia curenta" au rezultate diferite.
Ar trebui sa obtin facturi cu aspect identic dar:
- capetele de tabel sunt diferite
- casutele au dimensiuni diferite
- fonturi de dimensiuni diferite
...
Cred ca ar trebui folosit codul de creare PDF de la Tiparire factura individuala si pentru Generare.
Poate un singur pachet de cod cu dubla referinta, la cele doua comenzi.

2. Daca "Activeaza marcarea platilor" = OFF, "Genereaza toate facturile pentru selectia curenta" afiseaza si marcarea platilor.
Modificarea de la pct. 1 rezolva aceasta situatie.

3. Butonul Generare ar trebui sa aiba o iconita cu o sigla PDF iar:
- numele ferestrei sa fie "Tipareste facturile in PDF" in loc de "Optiuni generare facturi".
- tooltipul sa fie "Tipareste facturi in PDF pentru selectia curenta"

4. Butonul "Tipareste borderou de facturi" ar trebui sa aiba o iconita cu o imprimanta (sau o imprimanta peste un tabel).

5. Tootip-urile sa dureze 5 sec in loc de 2 sec.
Win 10 x64

Serghei

Stiu de problema asta, dactura arata usor diferit pentru ca engine-ul de la generator este o reimplementare mai recenta a engine-ului de tiparire si inca nu este complet finisata, la un moment dat va fi acelasi engine peste tot.

spacons

Inca o intrebare. Poate subiectul e depasit.
Din experienta pe care o aveti cu utilizatorii, credeti ca ar fi util sa se genereze facturi rosu si verde?
Se pot adauga optiuni la Tipareste factura curenta:
[ ] negru
[ ] verde
[ ] rosu

Daca aleg A5 + rosu + verde, pe o singura pagina am cele doua facturi colorate.
Workaround pe care il folosesc acum: tiparesc factura pe hartie colorata (rosu si verde).
Multumesc
Win 10 x64

Serghei

Chestiunea cu facturile colorate probabil avea sens in trecut, cand facturile erau fiscalizate si era necesar sa stii care e copie si care e originalul.

Acum nu-i vad vreo utilitate, mai ales ca am inteles ca de la anul se va generaliza obligativitatea eFacturii si practic factura tiparita isi va pierde complet relevanta.