eroare la actuaizare DB

Started by Setyz, Feb 14, 2023, 04:49 PM

Previous topic - Next topic

Setyz

Buna ziua, tocmai ce am facut update la aplicatie, la prima deschidere imi cere sa fac update la baza de date, confirm si imi da eroare la deschidere,nu s-a putut actualiza structura bazei de date,atasat o captura de ecran.
Pe un alt pc care are versiunea anterioara se poate folosi baza de date stocata pe server(folosesc icefact server).

Cum se poate rezolva?

Multumesc anticipat!

Serghei

Buna ziua,

Trebuie actualizat IceFact Server, momentan sunt disponibile doar versiunile pentru Windows:

https://icesoft.ro/downloads/icefact-srv-0.9.4-win32.exe
https://icesoft.ro/downloads/icefact-srv-0.9.4-win64.exe

Setyz

Buna ziua, din pacate bitdefender nu ma lasa sa-l descarc/instalez:
   
Bitdefender Endpoint Security Tools blocked this page
The page you are trying to access contains malware.

Detected malware: Gen:Variant.Babar.129587
Access from your browser has been blocked.
=========
On-Access scanning has detected a threat. No configured actions could be taken, but access to the file has been denied.C:\Users\Administrator\Downloads\3f203891-e250-4f42-8445-05c5d3702c17.tmp is malware of type Gen:Variant.Babar.129587

Serghei

Posibil sa fie false-positive din cauza ca installer-ul incearca sa instaleze un service, dar am retras totusi binarele pentru investigatii suplimentare. Va tin la curent.

Setyz

Ok, multumesc. Puteti sa-mi trimiteti fisierul in zip format, asa pot trimite la cei de la bitdefender sa analizeze si ei?

Serghei

N-am mai păstrat binarele alea.

Am rescris de la zero plugin-ul pentru installer, n-am mai folosit plugin-urile altora și acum pare ok. Puteți testa.

N-am idee dacă a fost ceva, pe VirusTotal o parte din antiviruși raportau troian, alți antiviruși ziceau că nu e nimic. E mai bine să fim precauți totuși.

Setyz

Buna ziua,
Pare ok am reusit instalarea.Da este bine sa fim precauti mai ales ca folosim date sensibile.
Multumesc!

SergiuM

@Serghei aveti o data cand apare actualizarea pentru serverul de linux? momentan avem nevoie sa generam si upload e-fact si da eroare in SPV - initial am facut update la client la 1.3.0.1 dar am revenit la icefact-1.2.4.4

# eroare in SPV cu serverul 1.3.0.1 si 1.2.4.4 client

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
<header xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1" Index_incarcare="xxxxxxxx" Cif_emitent="xxxxxxx">
    <Error errorMessage="E: validari globale&#xA; SCHEMATRON &#xA; eroare: [BR-RO-001]-Identificatorul specificatie (BT-24) trebuie sa corespunda sintactic cu valoarea precizata in Specificatii tehnice și de utilizare a elementelor de baza ale facturii electronice - RO_CIUS - și a regulilor operationale specifice aplicabile la nivel national.&#xA; &#x9;&#x9;&#x9;&#x9;&#x9;&#x9;&#x9;#The specification identifier (BT-24) must syntactically correspond to the value specified in the Technical and Usage Specifications of the basic elements of the electron ..."/>
    <Error errorMessage="E: CustomizationID (1)&#xA; eroare regula: BT-24: Identificatorul specificaţiei trebuie sa fie urn:cen.eu:en16931:2017#compliant#urn:efactura.mfinante.ro:CIUS-RO:1.0.1"/>
</header>

Serghei

Da, este actualizat deja, click aici: https://icesoft.ro/icefact-server

Inainte de a instala noua versiune, va recomand sa o dezinstalati pe cea veche (am trecut de la SysV la systemd si upgrade-ul nu se face corect).

SergiuM