Eroare transmitere catre ANAF

Started by iliesiadrian, Feb 13, 2023, 03:07 PM

Previous topic - Next topic

iliesiadrian

Buna ziua,
Am urmatoarea eroare la transmiterea facturii catre anaf. Am verificat in firewall si e facuta permisiunea pentru aplicatie si tot nu functioneaza.


iliesiadrian


Serghei

Buna ziua,

Sunt foarte multe chestii din Windows care se baga peste IceFact sa nu se poata conecta la internet (antivirus, firewall, windows defender si cine stie ce alte chestii mai aveti instalate pe acolo). Faci o excepție într-una și rămâne blocate în alta. Sau faci excepție la ceva crezând că asta deschide total accesul, și de fapt excepția nu face excepție la ce trebuie.

Încercați să dezactivați temporar firewall/antivirus și ce mai aveți pe acolo, ca să identificați aplicația recalcitrantă, după care încercați să faceți excepția corectă în acea aplicație.

PH MEDIA

#3
Buna ziua,
Am urmatoarea eroare la transmiterea facturii catre anaf.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="true"?>

-<header Cif_emitent="32403281" Index_incarcare="4039586835" xmlns="mfp:anaf:dgti:efactura:mesajEroriFactuta:v1">

<Error errorMessage="E: validari globaleSCHEMATRONeroare: [BR-RO-001]-Identificatorul specificatie (BT-24) trebuie sa corespunda sintactic cu valoarea precizata in Specificatii tehnice și de utilizare a elementelor de baza ale facturii electronice - RO_CIUS - și a regulilor operationale specifice aplicabile la nivel national.#The specification identifier (BT-24) must syntactically correspond to the value specified in the Technical and Usage Specifications of the basic elements of the electron ..."/>

<Error errorMessage="E: CustomizationID (1)eroare regula: BT-24: Identificatorul specificaţiei trebuie sa fie urn:cen.eu:en16931:2017#compliant#urn:efactura.mfinante.ro:CIUS-RO:1.0.1"/>

</header>

Serghei

Buna ziua,

Nu ati facut actualizare la ultima versiune.