Eroare dupa confirmare/renuntare fereastra dialog

Started by thematriksz, Oct 25, 2022, 01:07 PM

Previous topic - Next topic

thematriksz

Buna ziua

In data de 24.10 odata cu upgradarea a MacOS Ventura (nu sunt 100% sigur, dar banuiesc ca acesta ar fi motivul) a aparut o eroare in Icefact. Dupa aparitia oricarei ferestre de dialog, de ex. la Imprimare, sau adaugara articol si apasarea butonului de imrpimare/renuntare/salvare etc. intreaga fereastra de Icefact dispare, ramane activa dar nu se poate deschide prin simplu click pe iconita lui, doar prin activare din XQuartz (click drepta si click pe aplicatia Icefact).

Versiune de Icefact 1.2.4, versiune XQuartz 2.8.1, sistem operare MacOS Ventura.

Serghei

Pare că Apple încearcă să ne facă viața mai mizerabilă cu fiecare nou release :) O să investighez.

unnamed



LaurentiuS

Si la mine face la fel, de cand cu Ventura...

Facut update la Ventura 13.0.1, IceFact 1.2.4.2 si tot asa, nu pot crea noi facturi, nu pot face backup/restore la BD.

Serghei

O să fac update săptâmâna asta la Ventura, să vedem dacă se poare rezolva ceva. Dacă nu... probabil va trebuie să utilizați IceFact pentru Windows, cu Wine (din câte știu, funcționează destul de bine, puteți încerca). Cel puțin până o să am timp să rescriu IceFact să funcționeze nativ pe MacOS, fără XQuartz.

LaurentiuS

#6
Te salut Serghei,

din ce stiu Wine nu mai e compatibil MacOS de la Catalina in sus. Incercat Wine 5.0 (ultimul) si nu funtioneaza..

Ca workaround, pana va aparea versiunea nativa sub macOS, si cat l-o mai tine in dezvoltare/mentenanta programatorul, folosesc cu succes Wineskin Winery (derivat sau tot Wine la baza, nu ma pricep).

Serghei

Am reușit să rezolv (oarecum) problema cu modal-urile în versiunea 1.2.4.3, testați.

Este un mic glitch cănd un modal deschide alt modal, modalul părinte își pierde focus-ul și trebuie făcut click pe el încă o dată. Nu e foarte deranjant, pentru că rareori este necesară deschiderea mai multor dialog-uri simultan.
Între timp văd că cei de la XQuartz au rezolvat problema cu afișarea incorectă a caracterelor, se poate upgrada la XQuartz-2.8.3.pkg

LaurentiuS

Confirm, la mine e ok acum (Ventura 13.1 si XQuartz 2.8.3).
Am transmis si prima eFactura :)

Multumim Serghei!