News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Cum adaug LEVA?

Started by stereoclub, Feb 23, 2023, 12:31 PM

Previous topic - Next topic

stereoclub

Am vazut in alt topic ca se poate adauga in registri o noua moneda, dar la mine in registri nu apare CursValutar in dreptul IceFact la acea locatie descrisa in topic.
Am nevoie sa emit facturi in LEVA, cu afisarea cursului valutar BNR din ziua facturarii, cum procedez?
Multumesc

Serghei

Ca sa apara CursValutar in registri ar trebui sa deschideti macar o data lista cu toate cursurile valutare (este un buton mic pe langa cursul valutar pe care este o iconita ca o grila). Daca nu, puteti sa creati pur si simplu intrarea "CursValutar" si sa adaugati in ea "moneda".

https://forum.icesoft.ro/index.php?topic=254.0

stereoclub

A aparut, dar fara campul monede
Daca adaug manual monede, nu o sa afecteze ceea ce este deja activ in program? Pentru ca acum am la factura posibilitatea sa aleg din dropdown EUR, USD, HUF, si se afiseaza cursul automat, desi nu exista in Registri campul Monede. De unde apar acestea totusi in program? Cum trebuie sa introduc campul Monede fara a afecta acestea, doar sa apara in plus LEVA?

Serghei

Acelea apar implicit în program, adică dacă nu le găsește în registry, le folosește pe acelea. Deci în "monede" trebuie să bagați (separate prin virgulă), toate monedele care vă interesează.