EROARE ADAUGARE/EDITARE PRODUSE

Started by Setyz, Nov 17, 2022, 11:01 PM

Previous topic - Next topic

Setyz

Buna ziua,
Apare o eroare la adaugarea produselor sau la editarea lor cum se vede in captura de ecran.
Ma puteti ajuta?
Programul ruleaza DB pe server.

O a doua problema intampinata este acea de a trimite mail din aplicatie cu SSL nu mai acepta decat prin portul 25 iar servere de mail (ex gmail) resping mailul, se poate rezolva cuva sa se trimita prin portul 465/587 cu ssl/tls?
Multumesc anticipat.

Serghei

Programul trimite automat prin TLS/SSL, se poate folosi fara problema portul 587. Legat de produse, nu am inteles despre ce eroare este vorba.

Setyz

Am  re-atasat eroarea la editare produs.
Referitor la mail, tot am inercat si nu merge daca am activ pe email server require SSl and authentication.

Serghei

Nu se poate sa nu mearga email-ul, il folosesc o gramada de utilzatori, printre care si eu. Eroarea acea la produse se manifesta cand la SKU aveti mai multe produse cu acelasi cod, ceea ce nu este permis.

Setyz

Ok, controlez pt produse si revin.
O sa incerc sa folosesc google ca serviciu de mail,poate o fi ceva la mine dupa ultimul update ca inainte mergea. Multumesc

Serghei

Atentie la google, ca nu se foloseste parola de login, ci se genereaza o parola speciala pentru aplicatie, care se obtine de aici: https://security.google.com/settings/security/apppasswords

Setyz

Dap, e ok cu google.

O sa vad pe serverul meu de mail ce pot face.
Multumesc

Setyz

Buna seara Serghei,
Cu produsele este ok, într-adevăr erau ceva dubluri pe acolo.
Problema rămasa este conexiune cu serverul meu de mail care da mesajul "SSL/TLS negotiation failed". Am controlat porturile si sunt ok toate
Pe situl de suport de la ei am găsit ca ar fi o problema de versiunea de TLS folosita de aplicație dar deoarece software-ul nu se conectează nu am reușit sa identific versiunea. Îmi puteți spune ce versiune de TLS folosește software-ul dv?
Atașat un test de conexiune
Mulțumesc anticipat!

Serghei

Salut,

Habar n-am cum selecteaza engine-ul SMTP versiunea de TLS, banuiesc ca e 1.2 sau 1.3. Ar trebui sa vezi in log-urile serverului de email care este problema.

Setyz

Ok, multumesc.
Engine-ul SMTP foloseste versiunea 1.2 de TLS