Instalare server

Started by yo3, Aug 12, 2022, 05:57 PM

Previous topic - Next topic

yo3

Buna ziua, as vrea sa instalez produsul dvs. pe un server si sa-l utilizeze 3 sau 4 utilizatori independenți pentru aceasi firma.
Intrebarea mea este daca trebuie o licenta pentru un program sau trebuie 3-4 licente pentru fiecare program instalat?
Multumesc

Serghei

Licența se emite per societate, indiferent de numărul de utilizatori. Citiți cu atenție informațiile afișate în pagina de contact: https://icesoft.ro/contact

yo3

Am înțeles acum, va multumesc pentru raspuns.
In varianta server instalata pe Ununtu 18.04 unde se regaseste baza de date?
Multumesc

Serghei


gpsro

Buna ziua,

Doresc sa instalez icefact server pe ubuntu 22.04 , am inchiriat un vps de la o firma de hosting si doresc sa instalez serverul icefact pe acest vps .

Icefact client va rula pe calculatorul de la birou care are instalat Linux Mint ( Ubuntu Desktop ) .

Doresc sa-mi spuneti cum va accesa Icefact client baza de date aflata pe server-ul VPS care se afla in alta  retea intr-un data center .

Am atasat acestui mesaj un screen shot cand dau proprieties la Icefact client pe linux mint ( ubuntu desktop ) , din ce am citit pe forum adresa serverului unde se gaseste baza de date trebuie trecuta in campul command si ar fi ceva de forma /opt/icefact/icefact nume@ip .

La proprieties in campul command ce trebuie sa trec mai exact , eu am acces ca root , daca trec root@ip atunci va functiona ?

Stiu cum se poate accesa prin ssh ( ssh root@ip )  vps si pot instala serverul icefact  , stiu sa instalez si sa accesez baze de date mysql sau potgresql , de obicei cand accesezi o baza de date aflata pe un server la distanta trebuie sa o accesezi cu user si parola .


Serghei

Parametrul este "denumire_baza_date@ip", unde ip este ip-ul VPS-ului.

Va recomand sa nu expuneti totusi icefact server direct la internet, deoareca comunicatia nu este critptata si nici protejata de parola. Ar trebuie sa blocati din firewall-ul VPS-ului portul 4000 (care ii apartine serverui icefact) si sa folositi OpenVPN pentru acces.

gpsro

Buna ziua,

Am instalat chiar acum pe ubuntu server 22.04 server-ul icefact .
Pentru instalare am descarcat de pe site-ul dvs pachet-ul deb : icefact-srv_0.9.4-1_amd64.deb si am instalat pachet-ul asa cum se poate mai jos :

root@icefact:~# dpkg -i icefact-srv_0.9.4-1_amd64.deb
Selecting previously unselected package icefact-srv.
(Reading database ... 16980 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack icefact-srv_0.9.4-1_amd64.deb ...
Unpacking icefact-srv (0.9.4-1) ...
Setting up icefact-srv (0.9.4-1) ...
Created symlink /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/icefactd.service → /lib/systemd/system/icefactd.service.

In timpul instalarii nu mi-a cerut nici o informatie , de exemplu setarea denumirii bazei de date , daca am deja o baza de date sau daca dores sa creez o baza de date noua , nu ma intrebat nimic , sa intamplat exact ce am scris mai sus .

Va rog sa-mi spuneti care este pasul urmator ce  mai trebuie facut , cum pot copia baza de date de pe desktop catre server ( am facut backup la baza de date de pe desktop deja , accsand Unelte --> Backup ) .

Serghei

Toate informatiile legate de migrare le gasiti aici: https://icesoft.ro/icefact-server

gpsro

Am procedat ca in link-ul furnizat de dvs si am copiat backup-ul in directorul /var/lib/icefact de pe server .

Cand deschid aplicatia pe desktop imi da mesaj ca nu  exista baza de date pe server si ma intreaba daca doresc sa creez una noua .

Daca creez una noua nu ma ajuta deoarece nu am nevoie de baza de date veche , acolo am toate facturile .

Am permis de curiozitate aplicatiei icefact desktop sa creeze o baza de date noua si mi-a creeat o baza de date noua pe server , in acest fel am probat daca serverul functioneaza si daca aplicatia desktop comunica cu server.

Daca nu permit creeare bazei de date noua imi da eroarea de mai jos , va rog vedeti attasamentul.

Serghei

Daca zice ca baza de date nu exista inseamna ca intr-un fel ati denumit baza de date, si in cu totul altfel fel ati setat la client.

gpsro

Va multumesc pt raspuns , partial aveti dreptate , am corectat numele bazei de date in aplicatia desktop si acum functioneaza .

Ceea ce trebuie corectat este ca in aplicatia desktop numele bazei de date trebuie trecut fara terminatia .db .

Mai exact daca fisierul baza de date se numeste fizic : BAZADATE,db atunci in aplicatia de pe desktop se va trece BAZADATE si atat fara terminatia .db .

Cu Stima ,