News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Restore not working

Started by lauramax, Mar 15, 2022, 11:08 AM

Previous topic - Next topic

lauramax

Salut
am o problema. folosesc softul pt mai multe firme in paralel . sa zicem A si B. Acum facturez pe A. Doresc sa folosesc softul pt cealalta firma, B.  Cand doresc sa introduc baza de date de la firma B- facusem backup mai demult- nu o "vede". Adica imi apare mesajul ca baza de date va fi suprascrisa, daca sunt de acord, etc. Intra baza de date noua, firma B, se vede la datele de indentificare ca e firma B insa nu imi arata sau nu imi vede facturile gata emise. De o zi,o luna sau un an. Am inchis programul l-am redeschis, nimic. De aici devine ciudat, daca introduc o alta baza de date, deci RESTORE cu prima firma, firma A imi apar si facturile de la B, cele care nu se vedeau. insa dupa ce am fost de acord ca vreau sa schimb si am intodus baza de date de la A. Si daca inchid programul si il redeschid imi apar facturile emise pe firma A.

Update. Am facturat si imi factureaza pe firma A. Sus in bara in stanga imi apare firma B, insa la prestator firma B. si listat tot firma B. 

Sper ca am fost destul de clar in exprimare.

Multumesc.

Serghei

Făcând repetat acea operație cel mai probabil ați greșit la un moment dat și ați suprascris baza firmei A peste baza firmei B. Sau invers. Pentru a lucra cu mai mult firme trebuie să procedați ca în această postare: https://forum.icesoft.ro/index.php?topic=69.0

lauramax

nu reusesc sa il fac sa mearga. nu imi vede facturile orice ii fac.  se vede ca e firma care trebuie insa nu pot sa il fac nicicum sa imi apara facturile. precizez ca am incercat si pe alt calculator. am redenumit baza de date de fiecare data cu o cifra in capat sau nu le incurc firmele intre ele, spun ca sa nu fie confuzie ca nu stiu care baza da date am incarcat-o.

Serghei

Dacă ați restaurat baza de date și nu se vede nicio factură, înseamnă că baza de date este complet goală. Încercați cu o bază de date mai veche care știți că era ok.

lauramax

alta baza de date merge. lucrez cu 5 firme in paralel si am baze de date de ani de zile. deci trebuia sa imi arate facturi emise anul trecut. am restaurat acum alte 2 firme si merg, se vad facturile emise azi. o sa incerc sa export din nou baza de date de pe firma aia care nu merge, poate e ceva acolo. 

Serghei

Degeaba exportați din nou baza de date de pe firma care "nu merge", acea bază de date probabil ați golit-o accidental prin vreo suprascriere. Nu ar trebui să lucrați așa (cu backup/restore) ca să simulați multi-firma, e calea ce mai sigură spre dezastru, o mică neatenție și ți-ai făcut praf baza de date. V-am dat link pentru procedura corectă.

lauramax

probabil asa s-a si intamplat. am verificat baza de date de pe calc si era goala, nu inteleg de ce dar mai verific. oricum, folosesc cate un notebook pt fiecare firma insa voiam sa scap de atatea update-uri la soft, imprimante si alte cele.

Serghei

Dacă folosiți metoda recomandată de mine tot un singur program o să aveți, doar că o să fie câte un shortcut pentru fiecare firmă. La un eventual update, se updatează peste tot.