Cum „scap” de o factură care nu se vede nicăieri?

Started by mariahegyi, Mar 11, 2022, 10:30 PM

Previous topic - Next topic

mariahegyi

Cum scap de eroarea asta?! (,,Deja există o factură cu nr.1..." -print screen atasat)
Chiar daca pun nr.1 in ,,parametri factură", tot nr.2 apare!!??
Am căutat și in borderou si in XL...
Multumesc!

mariahegyi

Si nici nu pot să închid programul, că imi ,,spune": ,,Aveți o factură în curs de editare"!!!???

Serghei

Nu prea înţeleg problema dvs, acolo zice ca factura 1 există deja şi dacă spune asta, înseamnă că aşa e. Fie este în facturi anulate, fie aţi emis-o la o dată oarecare si de asta nu o vedeţi.

Eroarea cu factura în curs de editare se manifesttă la versiuni experimentale mai vechi, nu ştiu ce aveţi acum


mariahegyi

Am dezinstalat-instalat si am scăpat de ,,factură în curs de editare"!
dar de chestia cu numărul, NU am scăpat ( adică zice ca am o factură cu nr.1 și-mi dă nr.2!)

Serghei

Dacă spune că există acel număr, înseamnă că există. Aţi căutate la anulate?


Serghei

Bifaţi "facturi anulate" şi le vedeţi acolo.

mariahegyi

Daaa!!! Uraaa! Saru"mâna!
Vă rog să aveți răbdare și ingăduință cu mine, ptr. că am 70 ani, sunt inginer și pseudo-contabil autodidact și încerc să o ajut pe fata mea, care avea la început 10 chitanțe (pe chitanțier de ăla, ,,de pe vremea mea"!) și acum deja are 20 facturi și 10 chitanțe!
După ce le fac pe astea, încerc să rezolv și anul trecut (pot tot cu Icefact?!)!
Mulțumesc încă o dată!
Sănătate și spor!

Serghei

Dacă doriţi să introduceţi facturile de anul trecut, da, se poate, dar trebuie să aveţi grijă să schimbaţi corespunzător seria şi numărul facturilor.

mariahegyi

Am pus o Observație la factură (nu știu în ce variantă anterioară încercată!!?) și am scris greșit un număr (9) pe care nu pot să-l modific (în 19)!
L-am re-scris corect de zece ori (sunt perseverentă!), am șters tot textul și l-am scris iar corect, de alte câteva ori, dar pe factură apare tot 9 (nemodificat!!! ??? >:( >:( >:( :( :(
Și încă o chestie:
Am înțeles, de aici de pe Forum (că nu te deranjez decât când am epuizat toate la care mă duce capul!) că la chitanțe nu pot pune observații!?
Aș avea unde sa le pun, la Explicații, dar nu sunt prevăzute  în baza de date, așa e?!
Mulțumesc!  :-[

mariahegyi

Gata, am rezolvat!
Am citit mult zilele astea, aici si nu îmi mai e așa frică de progrămel!
Este intuitiv și, încet, încet, mă familiarizez cu el (probabil și pentru că mi-a plăcut ,,din prima"!)!
Mulțumesc pentru că mă...suporți (adică îmi acorzi suport!  :) ;) 8))!
Ești ,,profi" (și apreciez asta în mod deosebit!), răbdător și înțelegător!
Să fii sănătos!

Iona Iona

Bună ziua. Versiune W10. Am anulat o factură, chiar nr. 1. Am șters-o și din "Facturi anulate" dar dacă vreau să inițiez o nouă factură, începe cu nr. 2. Cum se poate reutiliza nr. 1 (sau oricare alt număr, în viitor), să nu rămân cu indexul / nr. 1 al facturilor, neutilizat ??

Serghei

Buna ziua,

Intrati in Setari -> Facturare si dati de la 1 contorul de numere.

Iona Iona

Mulțumesc !! Valabilă procedura și ptr. un alt nr. de ordine, să zicem, 135 ?