News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

e-Factura

Started by LaurentiuS, Feb 25, 2022, 03:04 PM

Previous topic - Next topic

LaurentiuS

Salutare,

urmeaza sa fie introdusa factura electronica (e-Factura) pe ANAF (SPV), intr-o prima etapa pentru B2Government cu extindere si catre B2B.
Este posibil export de fisier .xml din IceFact (conform specifiicatiilor tehnice de aici: https://mfinante.gov.ro/ro/web/efactura/informatii-tehnice  )?
Multumesc.

Serghei

Da, probabil o să fie implementat şi în IceFact, dar momentan nu prea înţeleg foarte clar ce e cu acel XML şi ce trebuie făcut cu el.

mundistours

Buna ziua! Si eu sunt interesat de aceasta problema cu Efactura. Noi fiind agentie de turism, vom incasa incepand cu 1 aprilie 2022 carduri de vacanta si va trebui sa emitem facturi in sistemul efactura, in format xml.

mundistours

Buna ziua! Am inteles ca astazi 1 Aprilie s-ar fi activat sistemul e-factura.

Ati putea face un update la sistemul dvs de facturare pentru a putea exporta facturile si in format xml pentru a le putea incarca pe site-ul respectiv al ANAFULUI? Multumim

icename

Si eu sunt interesat de aceasta modificare. Este necesar export facturi emise in format .xml acceptat de e-factura. Sintaxa UBL si / sau CII. Momentan programul poate exporta in format .xml pentru Saga, dar formatul nu este validat pentru e-factura.

Serghei

O să încerc să mă ocup, probabil zilele următoare o să avem o versiune de test. Dar probabil nu va fi disponibilă în versiunea gratuită, ci doar în cea plătită.

mundistours

Buna ziua! Ati reusit sa faceti ceva, vreo posibilitate de upgrade pentru a exporta si in XML cum vrea ANAFul ? Noi fiind agentie de turism am inceput deja sa incasam carduri de vacanta si trebuie sa incarcam facturile in format xml in SPV.

Cateva date de la ANAF din SPV cu privire la documentatia tehnica:

Documentatia tehnica completa, inclusiv cateva exemple de XML, o gasiti pe link: https://efactura.mfinante.gov.ro (Specificatii tehnice)

Prin intermediul acestei pagini puteti trimite facturi catre sistemul national de facturare e-factura astfel:
Obtineti fisierul XML al facturii din aplicatiile informatice proprii
Alegeti sintaxa (UBL sau CII) si CIF-ul emitent al facturii din lista celor pentru care aveti drept
Daca XML-ul transmis respecta sintaxa, veti primi un index de incarcare
Dupa primirea indexului de incarcare, puteti verifica starea in care se afla acesta - daca a fost sau nu prelucrat de sistem
Daca dupa prelucrare au fost identificate erori de validare, veti primi un raspuns cu o lista de erori
In cazul in care in urma prelucrarii nu au fost identificate erori, veti primi un raspuns in care veti avea factura originala si semnatura calificata a MF/ ANAF. In acest caz factura este transmisa si la cumparator (beneficiar)
Daca XML-ul tranmis NU respecta sintaxa, veti primi un mesaj de eroare. In acest caz fiserul NU a fost preluat de sistemul informatic

Am incercat sa fac conversia cu o aplicatie online din excel (varianta de export din sistemul dvs de facturare) dar nu a mers..a dat eroare din pacate:
eroare: Fisierul transmis nu este valid. org.xml.sax.SAXParseException; lineNumber: 3; columnNumber: 2198; cvc-elt.1.a: Cannot find the declaration of element 'office:document'.. Fisierul nu a fost transmis

Va rugam frumos sa ne ajutati cu upgrade-ul la problema asta... chiar si pe varianta cu plata.

Multumim.

Serghei

Buna ziua,

Avem deja o varianta de test funcţională, pentru licenţă puteţi să ne contactaţi pe formularul de contact : https://icesoft.ro/contact

Tavy1884

Buna seara,

Unde gasesc acel vestit buton pentru exportul in .xml al facturilor?
Evident in versiunea cu licenta.

Numai bine!

Serghei

Este butonul pe care scrie UBL. UBL este unul dintre cele doua formate XML acceptate de eFactura.


Tavy1884

Nu-mi apare...

Serghei

Pai ati instalat noua versiune de program care contine eFactura?

Tavy1884

Gata am rezolvat, multumesc frumos!

Cry

Buna dimineata,

Am si eu nevoie de licenta pentru E-factura si deasemenea va rog sa-mi spuneti care este versiunea de program care contine E-factura?
Eu am instalat V1.1.1.19.3
Multumesc!

Serghei

Bună ziua,

Pentru licență vă rog să citiți cu atenție informațiile prezentate pe pagina de contact și să ne transmiteți datele societații dvs. Versiunea cu eFactura este cea curentă (v1.2.4).

https://icesoft.ro/contact