News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Facturare

Started by ruxy_91, May 27, 2020, 09:24 AM

Previous topic - Next topic

ruxy_91

Buna ziua.
Sunt noua in utilizarea acestui program  :).
Am facut o factura si chitanta aferenta si cand am salvat-o pe formatul A5, in spatiul destinat Denumire produse nu imi apare nimic in rubrica respectiva, adica nu apare ce am facturat.
Oare se poate face ceva? Sau ramana varianta sa salvez in formatul A4?

Multumesc! :)

Serghei

Buna ziua,

Probabil ati completat si ceva la observatii si n-a mai ramas niciun pic de spatiu si pentru produse. In acest caz ori scoateti observatiile, ori tipariti in format A4, ori tipariti separat factura si chitanta.

ruxy_91

Buna ziua,
La observatii nu am nimic completat.
Am doar o pozitie pe facture, servicii prestate conform contractului...

Multumesc! :)

Serghei

În acest caz este posibil sa aveti prea multe date la prestator. Ideea e ca nu exista loc suficient pentru afisarea produselor.

ruxy_91

Am reusit pana la urma, am indepartat afisarea datei scadente.

Multumesc pentru ajutor! :)

sever grecu

Buna ziua,
Am facut o noua factura modificind alta factura care era pentru acelasi client.Acum factura pe care am modificat-o,a disparut.Spuneti-mi varog ce sa fac ca sa o regasesc.Va multumesc.

Serghei

Nu are cum să dispară dacă nu aţi şters-o. Poate aţi greşit data şi o mai vede filtrul. Debifaţi câmpurile "de la" şi "pănă la". Eventual verificaţi şi in facturi anulate.

sever grecu

Am debifat cimpurile  `de la` si `pana la `si am cautat si in facturi anulate,nu apare.De sters nu am sters-o.

Serghei

Nu cumva i-aţi modificat şi numărul?

sever grecu

Da,am modificat si numarul.Ce mai pot sa fac?

sever grecu

Cind am vrut sa fac factura noua,acolo unde era numarul facturii era cu galben si nu puteam sa-l modific,de aceea am ales varianta cu modificarea.

Serghei

Am înţeles, factura nu a dispărut, pur şi simplu aţi modificat-o. Nu trebuia să faceţi asta, trebuia să faceţi o factură nouă sau să o clonaţi pe cea veche.

Acum trebuie să o modificaţi la loc cum a fost şi să creaţi din nou factura "nouă".

sever grecu

Va multumesc pentru ajutor.
Am refacut factura veche si acum am vrut sa fac factura noua,clonind-o pe cea veche,imi apare cifra sase la numarul facturii cum fac sa-l modific in 3.

sever grecu

Dac se cloneaza factura nu trebuie sa apara acelasi numar de factura?De ce apare diferit?

Serghei

Păi nu puteţi avea două facturi cu acelaşi număr, e ilegal.