Diacritice la print pdf

Started by Danut, Apr 02, 2019, 01:50 PM

Previous topic - Next topic

Danut

Salut,

felicitari pentru program, il folosesc de 2 ani si sunt multumit.
Problema - la print PDF sau direct la imprimanta apar dreptunghiuri in loc de diacritice. Folosesc Ubuntu 18.04, problema a aparut dupa instalarea variantei v1.1.119. Sugestii pentru rezolvarea problemei daca ai, ar fi minunat ca documentele sa apara fara dreptunghiuri.

Multumesc anticipat.
O zi buna sa ai

Serghei

Dacă aţi instalat v1.1.119 încă de la apariţie, aceea a fost o versiune un pic... defectă. Între timp am reparat problema semnalată de dvs şi am re-uploadat-o (tot cu numarul de versiune 1.1.119).

Danut

Multumesc !

Functioneaza perfect ...

Succes in continuare

icmono

Salut,

Problema a reaparut in 1.1.119.1.


icmono@icmhq:~$ cat /etc/issue
Linux Mint 19.2 Tina \n \l

icmono@icmhq:~$ uname -a
Linux icmhq 4.15.0-64-generic #73-Ubuntu SMP Thu Sep 12 13:16:13 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linu


Am incercat sa instalez ms fonts, sa schimb locale in utf8 RO. Fara succes.

Sper sa ajute informatia.

danc000

#4
Problema exista in continuare. (IceFact 1.1.119.1 pe Ubuntu 19.04)

ovisergiu

Aceeași problemă o întâmpin și eu pe Linux mint 19.1 Cinnamon!
Vă rog frumos faceți ceva pentru că Icefact a mers superb pe Linux Mint!

Serghei

Încercaţi să reinstalaţi, am publicat o versiune care ar trebui să rezolve problema.

ovisergiu

Quote from: Serghei on Sep 30, 2019, 09:13 AM
Încercaţi să reinstalaţi, am publicat o versiune care ar trebui să rezolve problema.
Pe site apare:
Versiune: 1.1.119.1 (04-09-2019)
Platforma: Ubuntu / Debian Linux (64 bit)

Iar eu am deja această versiune și problema cu diacritice există.

Serghei

Da, numărul de versiune este acelaşi, pentru că în program nu s-a modificat, doar build-ul deb-ului a fost refăcut. Reinstalaţi cu versiunea există pe site şi ar trebui să fie ok.

ovisergiu

Quote from: Serghei on Sep 30, 2019, 09:44 PM
Da, numărul de versiune este acelaşi, pentru că în program nu s-a modificat, doar build-ul deb-ului a fost refăcut. Reinstalaţi cu versiunea există pe site şi ar trebui să fie ok.
Aveți dreptate, s-a rezolvat problema diacriticelor.
DAR, diacriticele care apar sunt cele cu SEDILĂ, ceea ce nu e corect în limba română. Noi, românii folosim diacritice cu VIRGULĂ. Probabil e un aspect minor/neimportant pentru dumneavoastră, însă m-aș bucura să găsiți puțin timp și să reparați acest aspect.

Serghei

Da, ştiu, e intenţionat aşa. Ideea e că nu toate fonturile suportă diacriticile cu virgulă (apar pătrăţele) şi atunci am decis să merg pe varianta mai sigură. Poate o să fac o opţiune pe viitor, utilizatorii să poata opta între cele două tipuri.