Instalare pe Mac Mojave mai multe firme

Started by thematriksz, Aug 17, 2019, 09:39 AM

Previous topic - Next topic

thematriksz

Buna ziua

Doresc sa instalez pe OS Mojave si cumva sa setez mai multe firme, fiecare cu baza de date separata. Cum se poate rezolva?

Multumesc


unnamed

Îmi cer scuze... Poate nu știu eu, dar nu găsesc niciun fișier script în mac os catalina..
Am două aplicații icefact și icefact2 în folderul application dar ambele folosesc aceeași bază de date.
Nu știu ce să editez..
Mă puteți ajuta?

Serghei

Pentru versiunile noi aveti Database.cfg, deschideti-l cu un editor de text si scrieti acolo numele bazei de date.


unnamed

Ambele aplicații îmi deschid aceeași bază de date.. Nu trebuiau să fie amândouă în folderul applications?
Am editat database.cfg așa:
exec "$CWD/bin/icefact" "firma1"
și la cealaltă:
exec "$CWD/bin/icefact" "firma2"

Și mi-a apărut un fișier în:
/Users/user1/icefact.db

Serghei

Trebuie sa puneti doar numele bazei de date, fara puncte, fara ghilimele, fara "exec", fara nimic altceva.

unnamed

Asa am facut, dar tot o singura baza de date imi arata..

Serghei

N-are cum. Sigur ati editat fisierul Database.cfg din Resources in ambele aplicatii?

unnamed

Da.. Poate e ceva cu aplicatia. in sensul ca nu e instalata a doua cum trebuie unde trebuie...

Serghei

Nu conteaza unde sunt instalate. Eu insumi folosesc doua aplicatii, ambele instalate in /Applications, cu fisierele Database.cfg editate.

unnamed


Serghei

Şi nu s-au creat două baze de date? Una trebuie sa fie "firma1.db", cealalta "firma2.db

unnamed

/Users/user1/icefact.db
doar asta se face.. cu numele icefact, sau trebuie sa ma uit in alta locatie?

in launchpad imi apare o singura aplicatie nu doua, in caz ca poate conteaza..

Serghei

/Users/user1/icefact.db este folderul, in interior ar trebui sa apara bazele de date.

unnamed

da.. apare doar un fisier pe nume icefact.db

/Users/user1/icefact.db/icefact.db