News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Pret produse

Started by solky33, Aug 07, 2018, 12:29 PM

Previous topic - Next topic

solky33

Buna ziua ,
Am versiunea 1.1.118 , am facut  un backup si un restore deoarece am folosit programul pe un laptop dar cand am dat restore la date pe desktop articolele nu mai aveau pretul aferent cu era inainte . Mentionez ca pt avizare adaugam articolule  cu pretul aferent pt a verifica valoarea avizului  si dupa facturare pretul aferent fiecarui articol de pe aviz se corecteaza manual zero. Multumesc

Serghei

Buna ziua,

Cel mai probabil ati dat restore la alta baza de date decat cea la care ati facut backup. Backup face de fapt o simpla copie, iar restore o pune la loc, deci nu ar trebui sa fie diferenţe de niciun fel.

solky33

Am pus preturile la articole din nou dupa restaurare ca nu se afisau , dar dupa facturarea avizului se face stergerea pretului per articol lucru care inainte nu ducea la pierderea pretului la un nou aviz . Am uitat sa mentionez ca am facut update dupa restaurare la utlima versiune , mai este problema ca la unele produse ramane pretul.

Serghei

Ce versiune aveaţi inainte şi ce versiune aveţi acum?

solky33

Acum avem 1.1.118 si inainte era 1.1.117 sau varianta fara saga pt facturi si tiparire registru de livrari pt avize

Serghei

Hmm, de fapt ce se intâmplă acum (ştergerea preţului când se şterge preţul în factură) este ceea ce se doreşte de fapt. Faptul că nu se întâmpla inainte era de fapt un bug, destul de enervant de altfel :)

solky33

Pretul il adaugam in aviz , pretul se importa in factura  cand facturam avizul aferent , ne intoarcem la aviz si stergem pretul si acesta dispare la urmatorul aviz ,lucru care nu se intampla inainte de update( mai aparea inainte si varianta articolul dublat unul cu pret unul  fara pret). Pe noi ne intereseaza aviz fara pret pe articole cu facturare cu pret . Multumesc

mandea77

Buna ziua,
Nu imi afiseaza pretul cu mai multe zecimale ex. pret 0,076, afiseaza si tipareste pe factura pretul rotunjit 0,08, cum pot tiparii cu mai multe zecimale?
Multumesc!

Serghei

IceFact nu poate sa lucreze cu mai mult de doua zecimale.