Capital social pe chitante

Started by Corina, Aug 03, 2021, 11:16 AM

Previous topic - Next topic

Corina

Buna ziua,
Exista vreo posibilitate sa apara si capitalul social al emitentului chitantei?
Pe toate celelalte documente (factura, aviz de insotire a marfii, factura proforma) apare capitatul social in antetul emitentului insa pe chitanta nu.

Serghei

Buna ziua,

Nu se poate, nu am am vazut pe niciun model de chitanta sa apara capitalul social, asa ca nu am implementat nici in IceFact.

Corina

Buna ziua, Multumesc pentru raspuns. Mi s-a atras atentia de la departamentul contabilitate ca pe chitanta nu scrie capitalul social si ca ar fi obligatoriu de scris, din acest motiv m-am tot chinuit sa gasesc setarea respectiva.

Serghei

Eu nu vad să figureze capitalul social la elementele obligatorii pentru chitanţă: https://blog.smartbill.ro/chitanta/

Puteti solicita departamentului dvs de contabilitate mai multe informatii legate de acest subiect?

Corina

Solicit si daca primesc raspuns, il voi posta

Corina

Buna ziua,

Mai jos este raspunsul primit.

Temeiul este la art. 74 in Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata:

(1) In orice factura, oferta, comanda, tarif, prospect si alte documente intrebuintate in comert, emanand de la o societate, trebuie sa se mentioneze denumirea, forma juridica, sediul social, numarul din registrul comertului si codul unic de inregistrare. Sunt exceptate bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice, care vor cuprinde elementele prevazute de legislatia din domeniu.

(2) Daca societatea pe actiuni opteaza pentru un sistem dualist de administrare, in conformitate cu prevederile art. 153, documentele prevazute la alin. (1) vor contine si mentiunea «societate administrata in sistem dualist».

(3) In documentele prevazute la alin. (1), daca acestea provin de la o societate cu raspundere limitata, se va mentiona si capitalul social, iar daca ele provin de la o societate pe actiuni sau in comandita pe actiuni, se vor mentiona atat capitalul social subscris, cat si cel varsat.

(4) In situatia in care documentele prevazute la alin. (1) sunt emise de o sucursala, acestea trebuie sa mentioneze si oficiul registrului comertului la care a fost inregistrata sucursala si numarul ei de inregistrare.

(5) Daca societatea detine o pagina de internet proprie, informatiile prevazute la alin. (1) si (3) vor fi publicate si pe pagina de internet a societatii.

Corina


In completare la ceea ce am scris anterior am mai primit si

sanctiuni:

Art. 2703
(1)Încălcarea prevederilor art. 74 constituie contravenţie şi este sancţionată cu amendă de la 2.500 lei, la 5.000 lei.