PROBLEME BAZA DE DATE

Started by den.maita, Jun 02, 2018, 11:04 PM

Previous topic - Next topic

den.maita

Buna seara,

Imi cer scuze pentru deranj. Am o intrebare scurta la dvs. Am incercat sa utilizez IceFact Server dar nu functioneaza. Mai precis, am instalat pe U1, Icefact Server in exact acelasi fisier unde este instalat si programul in sine. Ulterior, am facut un back-up din baza de date locala, si am copiat-o in folderul de care am mentionat mai sus. La shortcut-ul de pe ecran am facut modificarile, exact ca in site, cu acelasi nume de baza de date urmat de IP ( firma@IP-ul local )

Pentru U2, am instalat IceFact ( aceeasi versiune - v1.1.117 ), am facut aceleasi setari ca mai sus ( pentru shortcut ). Cand dau sa lansez aplicatia de pe oricare din PC-uri primesc eroarea " Baza de date " firma" nu exista. Doriti sa o cream ? "

Am incercat toate variantele posibile, dar nu functioneaza. Va multumesc. Astept cu interes raspunsul dvs.

Serghei

Faptul ca ati pus in shortcut "firma@ip", inseamna ca serverul va cauta baza de date cu numele "firma.db". Daca backup-ul nu l-ati denumit "firma.db", serverul pur si simplu crede ca baza de date nu exista si trebuie creata.