Date variabile PRESTATOR

Started by Doru, Jun 08, 2017, 02:24 PM

Previous topic - Next topic

Doru

Cum pot modifica datele prestatorului în funcţie de cumpărător? De exemplu, pentru unii cumpărători îmi trebuie cont în lei, iar pentru alţii în euro. Am introdus ambele conturi în setări Prestator, dar nu-mi dau seama de unde opta opta pentru unul sau altul. Aceeaşi problemă cu RO, care nu vreau să apară de fiecare dată.
Mulţumesc

Serghei

Nu este posibil, trebuie sa le lasati pe amandoua.

Doru

Nu apare decât primulv cont introdus, chiar dacă le las pe ambele. Şi n-ar fi o mare bătaie de cap să schimb de fiecare dată contul, dar nu merge nici aşa pentru că mi-l arată permanent pe primul introdus, chiar dacă între timp l-am schimbat cu altul.

Serghei

Cred ca nu ati inteles cum functioneaza. Modificarile din datele prestatorului se vad doar la facturile nou create, facturile vechi nu sunt afectate de schimbari, cum e si normal de altfel.

Doru

Nu înţeleg eu multe, dar p-asta am înţeles-o. Introduc un nou cont în Prestator, dar mi-l arată tot pe cel vechi şi pe facturile pe care le emit ulterior mişcării ăsteia.

Serghei

Am testat chiar acum cu 4 conturi si apar toate 4. Ce versiune de IceFact folositi?

Doru

Am descărcat-o zilele trecute 1.1.115. Dau şi un restart aplicaţiei.

Doru

Merge. Mulţumesc
Am anulat însă factura, dar cea nouă apare cu următorul număr, nu cu cel al facturii anulate. Cum pot s-o şterg, vă rog?

Serghei

Facturile anulate se predau la contabilitate, nu puteti sa refolositi numarul. Daca doriti sa refolositi numarul, trebuie sa stergeti facuti si sa resetati contorul de numere (din Setari -> Factura).

Doru

Să şterg ce? :) Da, vreau s-o şterg pe cea anulată. Am opţiunea asta?

Serghei

Sigur, langa butonul de anulare exista buton de stergere.

Doru

Ziceam că am anulat o factură pe care nu ştiu de unde s-o mai iau ca s-o pot şterge.

Serghei

Pai apasati pe bifa "Facturi anulate".

Doru

N-o vedeam. Mulţumesc încă o dată.