Instalare Server si al doilea client

Started by glod.alexandru, Dec 20, 2015, 09:47 PM

Previous topic - Next topic

glod.alexandru

Buna,

Am instalat la inceputul anului IceFact pe un calculator si a mers de minune.
Acum as vrea sa putem emite facturi si de pe al doilea calculator.
Ambele sunt Windows.

Am instalat serverul pe primul calculator si acum am probleme cu conectarea la al doilea calculator.
Cum aflu care este acel "numefirma" pe care ar trebui sa il pun inaintea IP-ului la Target-ul pentru iconita IceFact?

Multumesc!

Serghei

Migrarea de pe local pe server e ceva mai complicata. Fa un backup la bazei de date din programul vechi, redenumeste-o in ce vrei tu, de exemplu "firma_ta_srl (preferabil fara spatii in denumire) si acea denumire va fi acel "numefirma" de care este vorba in exemplu de pe site. Dupa ce ai redenumit baza de date trebuie sa o copiezi in folderul pe care l-ai setat ca locatie pentru baza de date a serverului, pe care ai ales-o cand ai instalat serverul. Si un ultim amanunt, chiar si programul care este instalat unde e serverul trebuie sa foloseasca si el acea setare cu numefirma@ip_server, altfel acesta va continua sa foloseasca baza de date veche si nu va fi sincronizat cu ce lucrezi pe cealalalta statie.

cinnamon3

Buna,

Am instalat pe un calculator programul IceFact (ultima versiune 1.1.97), respectiv IceFact Server, am redenumit baza de date si am copiat-o in folderul unde este instalat serverul, insa, conform instructiunilor "programul care este instalat unde e serverul trebuie sa foloseasca si el acea setare cu numefirma@ip_server, altfel acesta va continua sa foloseasca baza de date veche si nu va fi sincronizat", in momentul in care setez numefirma@ip_server, programul nu poate fi accesat, afisand mesajul "Eroare la deschiderea bazei de date. ICESQLDatabase::open(): Timpul de aşteptare a datelor de la server (10 secunde) a expirat." Am incercat in repetate randuri, insa fara succes. De pe celalalt calculator ma pot conecta la server fara probleme. Ce n-am facut oare corect? Multumesc anticipat.

Serghei

Cel mai probabil ai un antivirus sau firewall care blocheaza accesul, fie pe server, fie pe client.

cinnamon3

Ai avut dreptate, antivirusul a blocat serverul. Acum functioneaza. Iti sunt recunoscator pentru ajutor!