Modifdicare TVA la 20% pe Ice fact

Started by gb, Jan 02, 2016, 10:47 AM

Previous topic - Next topic

gb

Buna ziua si la multi ani!
Cum procedam incepand de anul acesta cu TVA-ul de 20% pe Icefact.

gb

Din programul de facturare nu am alternatina de TVA de 20%,.

Serghei

Intrati in Optiuni -> Facturare si modificati acolo.

gb

Multumesc!
Foarte foarte simplu.
Va multumesc!

ana.onica

Buna ziua!
Am inceput  de astazi sa folosim acest program de facturare, fara suport. Insa, la prima factura realizata, ne-am confruntat cu urmatoarea problema:
- suntem o agentie de turism platitoare de tva,iar in dreptul cotei de tva trebuie sa trecem "cf. art. 152.1"..din pacate nu exista aceasta optiune, cum putem face acest lucru? sau macar sa apara pe factura "tva la incasare", fara vreo cota anume?

Va trimit si un print ca sa va puteti da seama despre ce vorbesc.

Va multumesc!

Serghei

Intrati in Optiuni -> Facturare si bifati "Adauga pe facturi mentiunea TVA la incasare".

ana.onica

Am facut acest lucru de prima oara, insa pe factura insista sa apara cota tva-ului. Am sters factura initiala, am refacut-o bifand aceasta mentiune, insa tot nu s-a schimbat.  :( Cand adaug produsul, trebuie sa aleg si cota tva-ului, altfel nu pot merge mai departe. Ce e de facut? Reinstalez? Multumesc anticipat!

Serghei

Nu inteleg, cum aveti TVA la incasare daca nu apare cota TVA? Nu sunteti platitori de TVA?

ana.onica

Suntem platitori de tva, insa toate agentiile de turism trebuie sa treaca in dreptul tva-ului menţiunea "regimul marjei – agenţii de turism" cf. art. 152.1. Cum putem trece acest lucru pe factura? Am trecut RO in casuta CIF-ului, si imi apare tva la incasare, insa imi dispare coloana de tva.
Ar trebui sa apara ca in factura de mai jos la cota tva-ului. Multumesc!

Serghei

Puteti sa atasati factura emisa de IceFact?

ana.onica

In factura 1 am pus cota tva-ului 9% si a calculat-o automat in rubrica aferenta tva-ului, iar in factura 2 pentru a nu imi mai aparea cota tva am trecut RO in aceiasi casuta cu CIF-ul si mi-a scris la observatii tva la incasare. Rugamintea mea ar fi sa pot trece in casuta aferenta tva-ului - cf art. 152 - sau macar tva la incasare. Se poate? Multumesc pentru ajutor!

Serghei

Nu sunt foarte sigur ca ceea ce doriti este ceea ce trebuie. Din cate tin minte, in Codul Fiscal specifica ca pe factura este obligatoriu sa apara cota si valoarea TVA. IceFact nu stie sa lucreze altfel, eventual treceti la observatii detaliile suplimentare pe care le doriti. Totusi, puteti sa-mi indicati legea care va permite sa faceti factura asa cum o doriti dvs.?