News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Font size

Started by laryus, Jun 05, 2010, 08:57 PM

Previous topic - Next topic

laryus

Buna ziua!

Doar ce am instalat si eu programul si incerc sa il folosesc pentru societatea mea. la prima incercare arata foarte bine, este ceea ce cautam. Felicitari!

In schimb am si eu o intrebare: Este posibil sa schimb font size-ul pe factura? Adica mi-as dori sa apara scrisul mai mare cand scot factura la imprimanta. Mi se pare cam mic. Astept un raspuns.  Va multumesc anticipat!

Serghei

Dimensiunea font-ului se poate schimba, dar din pacate doar in directie opusa celei dorite de dvs, adica mai mic :) Intr-o versiune viitoare o sa oferim optiunea de font mai mare, macar pentru formatul A4.

laryus

va multumesc pentru raspuns! Sunt foarte multumit de programul ice soft! Felicitari!!!!

kerria

Buna ziua,
Felicitari pt soft ! Este minunat!
Dar...aceeasi mentiune : fontul este prea mic in campul facturii.
Pentru antet este suficient, dar pentru zona produse/preturi trebuie neaparat marit fontul.
Similar la chitanta- font prea mic pt suma.
Se poate face ceva in acest sens?

Va multumim mult pentru eforturile dvs!


Serghei

La urmatorul release o sa fie prevazut si aceasta optiune.

kerria

Pe cand urmatorul release ?

Multumesc!

Serghei

Inca nu e stabilit, probabil in cateva saptamani o sa iasa un beta, care o sa suporte si lucrul in retea (MySQL si PostgreSQL).

kerria

Perfect ! Asteptam cu interes.
O zi buna!

Utilizator aplicatie

Cum se pot modifica dimensiunile caracterelor ptr. chitanta tiparita, in Win7 ? S-a spus ca se va rezolva aceasta problema....sunt foarte mici caracterele tiparite pe chitante,

Serghei

Hmm, daca le facem mai mari nu o sa mai incapa in spatiul ala. In PDF par la fel de mici?

Utilizator aplicatie

Sunt foarte mici, caracterele au fix 2 mm inaltime. Oamenii care vederea un pic mai slaba (nu deosebit de mult), in general cei peste 45-50 de ani (imbatrinirea si slabirea vederii este la urma urmei un proces natural), nu mai vad asa de bine. Nu poti cere mereu oamenilor " pune-ti ochelarii daca nu vezi bine ce scrie ", suna chiar persiflator o asemenea remarca. Cred ca marirea font-ului macar cu 2 ordine de marime nu ar crea "aglomeratie" pe pagina in asa masura sa nu mai incapa textul. Cel putin campurile " am primit de la ....; adresa ....; suma de ...; reprezentand ....; seria, numarul si data chitantei " pot suporta lejer o marire generoasa de font. Totul este buna calitate in aceasta aplicatie, marimea font-urilor fiind singura asa-zis deficienta majora, majoritatea clientilor mei reprosand acest aspect.

Utilizator aplicatie

Quote from: Utilizator aplicatie on Jun 15, 2017, 10:48 AM
Sunt foarte mici, caracterele au fix 2 mm inaltime, masurate pe o tiparire in PDF. Oamenii care vederea un pic mai slaba (nu deosebit de mult), in general cei peste 45-50 de ani (imbatrinirea si slabirea vederii este la urma urmei un proces natural), nu mai vad asa de bine. Nu poti cere mereu oamenilor " pune-ti ochelarii daca nu vezi bine ce scrie ", suna chiar persiflator o asemenea remarca. Cred ca marirea font-ului macar cu 2 ordine de marime nu ar crea "aglomeratie" pe pagina in asa masura sa nu mai incapa textul. Cel putin campurile " am primit de la ....; adresa ....; suma de ...; reprezentand ....; seria, numarul si data chitantei " pot suporta lejer o marire generoasa de font. Totul este buna calitate in aceasta aplicatie, marimea font-urilor fiind singura asa-zis deficienta majora, majoritatea clientilor mei reprosand acest aspect.

Serghei

Posibil sa aveti dreptate. In urmatoarea versiune o sa permitem modificarea fontului la chitante.

Utilizator aplicatie

OK, multumesc foarte mult.

Serghei

Incercati versiunea de test 1.1.117.