News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Tiparire cu stampila

Started by mjoollnir, Mar 16, 2010, 04:59 PM

Previous topic - Next topic

mjoollnir

Super multumit de soft, simplu si la obiect. Felicitari.

Ar fi totusi o posibila imbunatatire: posibilitatea de de a adauga o imagine cu stampila (in setari), si la tiparirea documentului sa se adauge si stampila - si pe print si pe pdf.

Serghei

Este cam... inutil. Banuiesc ca stiti ca stampilarea si semnarea nu mai este obligatorie. Totusi este posibil sa adaugam aceasta optiune intr-o versiune viitoare.

mjoollnir

Quote from: same on Mar 16, 2010, 05:01 PM
Este cam... inutil. Banuiesc ca stiti ca stampilarea si semnarea nu mai este obligatorie. Totusi este posibil sa adaugam aceasta optiune intr-o versiune viitoare.

da, stiu ca nu e obligatoriu, dar si asa am clienti care vreau neaparat sa le stampilez factura si chiar daca clientii stiu ca nu e obligatorie stampila si semnatura contabilii lor is batuti in cap si o vor ;D

oricum, dupa cum am mai spus mie imi place softu mult si asa cum e, ar fi doar un bonus.

regius

Tocmai am facut "de mana" o astfel de optiune.

Pentru asta folosesc pdftk.exe si PDFCreator, softuri open source, care exporta orice document printabil ca PDF, cu optiunea watermark. Este destul de complicat pentru necunoscatori in ale calculatoarelor, targetul IceFact (felicitari autorilor pt. user friendliness).

Pe scurt:

1.Creezi un PDF A4 (si/sau A5 daca folosesti) care sa contina imaginea stampilei si a semnaturii exact unde trebuie sa apara in pagina.
2.Configurezi PDFCreator sa iti scoata PDF-urile cu watermark, ii furnizezi PDF-ul de la pct 1.
3.Printezi factura din IceFact (practic IceFact nu controleaza imprimanta, ci doar exporta un fisier PDF).Ti se deschide automat in programul tu de vazut PDF-uri (probabil Acrobat Reader).
4.De aici printezi factura folosind PDFCreator ca imprimanta.
5.(optional)Reversul pasului 2 :Configurezi PDFCreator sa nu mai printeze cu stamplia, altfel orice printezi prin PDFCreator va fi stampilat.

Este, deci destul de complicat de instalat sistemul, si chiar si de folosit, ulterior. Eu il folosesc ocazional.

Referinte:
http://en.pdfforge.org/forum/open-discussion/3137-can-we-use-watermarks-pdf-creator-please

Insa precum a zis same, este utila doar in cazuri particulare (clienti caposi), nu este obligatoriu prin lege si nu cred ca eforturile dezvoltatorilor merita a fi orientate in acest sens.