Problema coloana TVA

Started by fpisoiasu, Nov 16, 2009, 11:32 AM

Previous topic - Next topic

fpisoiasu

Sal!!!
Dorind sa fac o noua factura, imi apare o eroare:
"Eroare incarcare parametrii facturii" - no such column: cota _tva.
Sper ca nu trebuie reinstalat:(

Serghei

Sa inteleg ca folositi icefact 0.9.9.3p, dupa ce ati facut upgrade la 0.9.6?


fpisoiasu

CRedeti ca e o problema rezolvabila sau trebuie reinstalat programul?

Serghei

Banuiesc ca a fost saltul de versiune prea mare si a fost o problema la upgrade. Ati putea sa-mi trimiteti backup-ul pe care l-ati facut inainte de upgrade, sa-l analizez? Daca da, trimiteti la adresa office(arond)icesoft(punct)ro (inlocuiti arond cu @ si punct cu .)

fpisoiasu

Din pacate nu am facut nici un backup...
Pur si simplu am facut upgrade direct la versiunea noua. Se poate face un downgrade?

fpisoiasu

Pana cum programul a mers foarte bine, chiar si cu noua versiune instalata

Serghei

Dupa cum am zis intr-un din postarile anterioare, downgrade-ul nu este posibil. Faceti acum un backup si trimiteti-mi-l sa vad ce nu e in regula cu el.

fpisoiasu


marinescu_al

buna ziua !
am si eu o problema cu o factura facuta la inceputul lunii avand tva-ul vechi de 19% . cum pot face ca sa modific factura fara schimband doar tva-ul! va multumesc

Serghei

Daca folositi o versiune de IceFact suficient de noua, dati modificare la factura respectiva si modificati cota TVA la fiecare produs din factura.

marinescu_al

asta am incercat sa fac dar nu imi recunoaste cota de 24% ci doar 9 respectiv 19%.
va multumesc

Serghei

Ati modificat cota de TVA in Optiuni -> Factura?

marinescu_al

da ma modificat si acolo!! :( oricum de cate ori fac cate o factura ma anunta ca cota tva inexistent dar totusi o ia pe cea de 24!

Serghei

Cand mai zice "cota inexistenta in lista" mai selectati o data cota TVA de 19%, iar valoarea TVA va fi recalcultata.