News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Baza de date goală

Started by silva115, May 19, 2020, 01:42 PM

Previous topic - Next topic

silva115

Am reinstalat de curând sistemul de operare și implicit aplicația Icefact. Înainte de această operațiune am făcut un back-up al bazei de date. Când am încercat să o reîncarc cu opțiunea Restore, am constatat că nu există informație. Este a doua oară când mi se întâmplă acest lucru.
Uitându-mă cu atenție am văzut că ultimul back-up având data 01.05 are ca titlu backup-20191220 adică o dată veche. Nu înțeleg ce s-a întâmplat. Cert este că nu mai există informația.

Serghei

Ce dimensiune are fisierul de backup?

silva115


Serghei

E foarte mică, ori aveţi foarte puţine facturi, ori este bază goală.

silva115

cam 30-40 de facturi de anul acesta. pentru ca inainte de acesta versiune am pierdut tot asa istoricul mai vechi din ultimii ani.

Serghei

Dar s-au pastrat celalelte setari? (date prestator, de exemplu)

silva115


silva115

prima oara, a dat o eroare, cand am selectat-o am primit mesaj ca baza de date selectata nu este de gasit. Cand am incercat sa o incarc a doua oara, nu am mai gasit-o in folderul unde era. am gasit-o in alt folder

Serghei

Ceva bizar se întâmplă în computerul dvs (sau poate aţi mutat fişierul din greşeală). IceFact nu mută fişierele din locul lor, doar le citeşte. În orice caz, daca baza de date este goală, cel mai probabil nu este cea la care aţi făcut backup (sau poate aţi suprascris-o cumva).