News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Multi server database

Started by bobocc, Sep 30, 2019, 12:29 PM

Previous topic - Next topic

bobocc

Va propun să facem acest soft să functioneze cu mai multe servere de baze de date, de exemplu cu postgreSQL.
Mie mi-ar plăcea mai mult astfel, deoarece așa cum este acum baza de date se poate pierde ușor.
Nu spun să renunțăm la ceea ce exită - unii utilizatori poate o preferă așa, ci să o facem mai flexibilă.

P.S. Nu cer compensații financiare pentru eventuala colaborare.

Serghei

IceFact are prevăzut suport pentru diverse baze de date (SQLite3, MySQL, Postgres, chiar şi Microsoft SQL Server). Problema nu e accesul la baza de date, ci modul în care IceFact foloseşte structura acelor baze de date. De exemplu, IceFact se bazează că poate să stocheze în oricare câmp date de lungime oricât de mare, pentru că în SQLite câmpurile nu au lungime predefinită. După aia, ar fi foarte complicat de făcut migrarea de la o bază la alta, backup-uri etc, pentru că fiecare engine are propriile particularităţi. Am avut la un moment dat o implementare cu Postgres, care chiar putea face migrare între SQLite şi Postgres, dar era prea complicat de întreţinut pe termen lung şi am renunţat.

Oricum, există IceFact Server, care face exact ce ar face oricare alt server de baze de date. În plus, in viitor se poate extinde să facă şi alte operaţiuni, de exemplu să te notifice dacă un coleg a creat o factură nouă. Sau că ţi-a venit o comandă nouă online. Şamd.