Cum pot face chitanță pentru încasarea parțială a valorii unei facturi?

Started by Vali, Sep 10, 2019, 09:17 PM

Previous topic - Next topic

Vali

Bună seara.

Întrebarea principala este cum pot face chitanță pentru încasarea parțială a valorii unei facturi?
Gen factura sa fie de 10.000 ron iar chitanță de încasare partiala din data emiterii facturii sa fie de 4900 ron urmând ca diferența sa îmi fie virata în cont?

De asemenea văzând ca la Selgros ori în alte locații pe factura e notat un text de genul: Conform legii... factura e valabila fără a necesita stampila emitentului,, cum / de unde pot seta ca un astfel de mesaj sa se insereze automat în partea de jos a zonei destinata articolelor facturii ori în partea de exterior în jos?

Întrucât facturez având ca și articol comision in(gen prestare servicii) și as vrea sa pot nota direct valoarea, cum se poate sa nu mi se mai solicite sa trec număr bucăți articole?

Legal e obligatoriu sa trec cine a întocmit factura și delegatul clientului ori în acest sens pot trece ca e prin corespondenta?

Vă mulțumesc anticipat.

Serghei

QuoteÎntrebarea principala este cum pot face chitanță pentru încasarea parțială a valorii unei facturi?
Gen factura sa fie de 10.000 ron iar chitanță de încasare partiala din data emiterii facturii sa fie de 4900 ron urmând ca diferența sa îmi fie virata în cont?

Direct nu se poate, dar puteţi emite factura cu chitanţa, după care mergeţi la chitanţe şi modificaţi suma.

QuoteDe asemenea văzând ca la Selgros ori în alte locații pe factura e notat un text de genul: Conform legii... factura e valabila fără a necesita stampila emitentului,, cum / de unde pot seta ca un astfel de mesaj sa se insereze automat în partea de jos a zonei destinata articolelor facturii ori în partea de exterior în jos?

Acel text nu este de fapt util la nimic. Dacă totuşi doriţi să-l puneţi, intraţi în Setări -> Facturare şi il scrieţi la observaţii.

QuoteÎntrucât facturez având ca și articol comision in(gen prestare servicii) și as vrea sa pot nota direct valoarea, cum se poate sa nu mi se mai solicite sa trec număr bucăți articole?

IceFact nu va obligă să puneţi U/M şi cantitate, le puteţi lăsa necompletate.

QuoteLegal e obligatoriu sa trec cine a întocmit factura și delegatul clientului ori în acest sens pot trece ca e prin corespondenta?

Conform acestui articol, completarea delegatului este opţională:

Quote[...]

Dupa cum se observa, numele-prenumele delegatului si mijlocul de transport nu mai constituie elemente obligatorii in completarea facturii la fel ca si semnatura si stampila furnizorului.

[...]

Sursa: https://www.fiscalitatea.ro/elemente-obligatorii-factura-in-2019-potrivit-codului-fiscal-19136/