Problema afisare logo la print

Started by Monkey_Bz, Feb 06, 2019, 11:17 AM

Previous topic - Next topic

Monkey_Bz

Buna ziua,

Intampin o problema cu afisarea logo-ului la printare pe hartie A4. Daca printez in PDF totul este ok. Mai exact, logo-ul apare pe factura decalat si taiat (se poate vedea in imaginea atasata.
Am incercat si cu logo in format 600x600px, aceeasi problema.

Serghei

Ataşaţi aici logo-ul, să încerc şi eu.

Monkey_Bz


Serghei

Am testat, la mine pare ok. Sigur aţi folosit imaginea care trebuie?

Monkey_Bz

Da, imaginea pe care am trimis-o am folosit-o si eu. La print PDF si mie imi afiseaza corect. Pana la ultimul update nu am avut problema asta la printare pe hartie.

Serghei

Deci problema apare numai la tipărire pe hartie? Prima imagine pe care aţi postat-o este scanată de pe hartie?

Monkey_Bz

Da, problema este doar la print pe hartie. Prima poza este printat pdf si editat, ca sa arate ca cea de pe hartie.

Serghei

Interesant, va trebui investigat. S-ar putea să fie complicat, să fie o problemă specifică unui anumit model de imprimantă sau driver de imprimantă, pentru că nu mi s-a mai semnalat bug-ul ăsta. Puteţi testa pe altă imprimantă?

Monkey_Bz

Da, o sa testez mai tarziu pe imprimanta de acasa si revin cu raspuns.

Monkey_Bz

Se pare ca problema este de la imprimanta mea de a birou, desi n-am mai intampinat asemenea probleme pana acum. Am incercat de pe o alta imprimanta si totul este ok.  :o

Serghei

In cazul asta e greu de ghicit care putea fi problema. Eventual incercati sa reinstalati sau sa upgradati driverul de imprimanta, e posibil sa fie si asta.

Monkey_Bz

#11
Am reinstalat imprimanta, am reinstalat icefact...aceeasi problema. Deja ma scoate din minti chestia asta, pot reveni la versiunea de dinainte?

Monkey_Bz

La reinstalarea imprimantei am golit inclusiv System32\spool\Printers, am sters toate driverele vechi (printui /s /t2) si totusi aceeasi problema.
Am instalat icefact pe un alt calculator legat tot la aceasta imprimanta si nu sunt probleme. Fix la calculatorul meu, care printeaza cele mai multe facturi imi face figuri  :'( :'( :'(

Serghei

Nu, din pacate nu este de doriti să reveniţi la o versiune anterioară, este posibil să fie coruptă baza de date. Eventual încercaţi să prelucraţi poza în aşa fel încât taierea să nu o afecteze (de exemplu poza cu un pic de spaţiu alb în dreapta şi jos). Fiind o chestie care se manifestă doar la imprimanta dvs, e practic imposibil de ghicit care ar putea fi problema...