Problema setare IceFact Server

Started by Whybal, Oct 18, 2018, 08:24 AM

Previous topic - Next topic

Whybal

Salut.
Intampin o problema la setarea IceFact Server. La deschidere am baza de date goala, INREGISTRARI GASITE ZERO.
M-am gandit ca inainte setez doar calculatorul care va avea rol de server, deci totul am facut momentan doar pe un singur calculator

Acestia sunt pasii pe care i-am urmat:
- Am deja instalat IceFact (la ora actuala este ultima varianta si anume v1.1.118)
- Am facut backup la baza de date, pe care am redenumit-o apoi in CLIENTI.db
- Pe acelasi calculator am instalat IceFact Server 0.9.2
- Am setat in câmpul Target "C:\Program Files\IceFact\icefact.exe" CLIENTI@192.168.11.150
- Adresa de Ip este luata de la IPv4 Adress (a se vedea atasamentul Network.png)
- Am pus baza de date redenumita CLIENTI.db atat in C:\Users\Admin\icefact.db precum si in "C:\Program Files\IceFact"
- La rularea programului apare urmatorul mesaj de eroare: Baza de date "CLIENTI" nu exista pe server . Doriti sa fie creata acum?
- Apas butonul DA, apoi la deschiderea programului baza de date este goala.

Nu inteleg de ce nu gaseste baza de date CLIENTI, unde se regaseste ea dupa creare, chiar daca este goala si bineinteles cum pot seta astfel incat sa pot lucra in retea.

As incheia prin a va multumi pentru programul dvs. excelent, il folosesc de multi ani

Serghei

Bună ziua,

Aţi pus baza de date peste tot, mai puţin în locul pe care l-aţi setat atunci când aţi instalat IceFact Server... Dacă nu mai ţineţi minte unde, reinstalaţi IceFact Server şi fiţi atent la paşii de la instalare.

Whybal

Instalarea Ice Fact Server este tot in
C:\Program Files\IceFact
Este calea implicita la instalarea programului si nu am modificat-o

Whybal

#3
C:\ProgramData\IceFact Server Data
Aici pun baza de date?


L.E.
Mda, nu am fost atent .
Calea in care trebuia sa pun baza de date este C:\ProgramData\IceFact Server Data
Functioneaza acum.