Sincronizare IceFact cu GoogleDrive sau G Suite

Started by sorinciupitu, Aug 07, 2018, 08:36 AM

Previous topic - Next topic

sorinciupitu

Salut Serghei,

Incerc sa folosesc programul IceFact punand baza de date in cloud, in cazul meu Google Drive. Pentru a functiona folosesc un soft de sincronizare atat pe PC-ul de acasa, cat si pe laptop. Sincronizarea ia fisierul icefact.db din locatia de pe PC si il copiaza pe partitia unde este montat google drive. Apoi laptopul ia fisierul din partitia unde este montat google drive si il copiaza in locatia de pe laptop. Astfel baza de date ramane mereu sincronizata. Exista o modalitate mai simpla de a folosit acest soft cu cloud-ul?

Merci!

Serghei

Depinde ce înţelegeţi prin "cloud". Există IceFact Server, care teoretic se poate instala undeva în internet (de exemplu un VPS) şi să-l accesaţi direct sau printrun VPN.

sorinciupitu

IceFact Server folosesc acum, insa vreau sa mut baza de date pe google drive.

Serghei

Nu cred că este o idee prea bună să folosiţi ceva gen Google Drive, deoarece o bază de date nu este ca un fişier obişnuit. În anumite situaţii softul de sincronizare va copia accidental baza de date aflată în stare de "scriere pe jumătate" şi este destul de probabil ca mai devreme sau mai târziu să vă alegeţi cu o bază de date coruptă. De câtva timp caut şi eu o idee de bază de date "în cloud", dar momentan nu am găsit o soluţie convenabilă.

sorinciupitu

E o situatie pe care am luat-o in calcul si mi-o asum bazandu-ma pe faptul ca Google Drive are optiunea de Istoric activitate pe fisiere timp de 30 de zile. Deci la o eventuala eroare, nu pierd mare lucru.