probleme aparute la adaugarea de articole

Started by Mihai Badea, Jul 03, 2018, 09:38 PM

Previous topic - Next topic

Mihai Badea

Buna seara.
Folosesc icefact din 2015 si sunt foarte multumit de program.
Pana ieri nu am avut probleme in utilizare insa dupa ce am reinstalat Windows 10 si am restaurat baza de date, in momentul in care am incercat sa emit o factura noua am constatat ca atunci cand am dorit sa adaug un produs uzitat frecvent pana atunci motorul de cautare nu il mai gaseste, cele mai recente produse/articole nemaifiind afisate ca pana acum. In cazul in care scriu din nou produsul integral dintr-o factura anterioara intr-un final il gaseste insa nu mai apare in bara imediat ca si pana acum.
Dau un exemplu : cand scriu '' chirie aferenta lunii iulie 2018 cf. contract nr.... din .....'' imi apare doar '' chirie aferenta lunii iulie 2014 '' respectiv 2015 pe cand cea din 2016 si 2017 nu. La fel nu-mi apar in bara cronologic nici ultimele inregistrari din facturile emise anterior....
Datorita acestui fapt in momentul de fata utilizarea este foarte greoaie.
Astept un raspuns.
Multumesc frumos.
Numai bine!

Serghei

Bună seara,

Nu sunt foarte sigur, ce versiune aţi folosit înainte şi ce versiune folosiţi acum?

Mihai Badea

Buna dimineata,
inainte nu mai stiu ce versiune am utilizat si nici nu-mi dau seama cum as putea verifica intrucat la versiuni anterioare nu-mi apare nimic.
Acum am instalat Ice.Fact V1.1.118 ( Windows/x86_64 ).
Multumesc pentru promptitudine.

Serghei

Încercaţi să faceţi o captura de ecran cu problema semnalată, că nu îmi dau seama exact cum se manifestă problema semnalată.

Mihai Badea

cam asta ar fi ... cand scriu '' chirie aferenta anului 2...'' ar fi trebuit sa apara 2018 intrucat articolul a fost creat si factura respectiva salvata si prezenta in baza de date, insa modul de cautare/filtrare nu-l gaseste ... nici macar pe cel din aprilie 2017...
Multumesc frumos.

Serghei

De fapt nu e vorba că nu-l găseşte, ci mai degrabă aveţi prea multe articole care încep cu aceeaşi denumire. Apăsaţi pe lupă ca să vă apară toate articolele, eventual ştergeţi-le pe cele mai vechi.