Cum pot genera facturi din doua retele diferite?

Started by DanSoare, May 23, 2018, 05:47 AM

Previous topic - Next topic

DanSoare

Buna dimineata
As dori sa generez facturi din doua locatii diferite, de acasa si de la birou.
Evident, retelele sunt diferite si nu stiu daca Icefact server poate face asta. Se poate?
A doua varianta la care m-am gandit ar fi sa sincronizez baza de date (icefact.db) intre cele doua calculatoare, prin intermediul Dropbox. Problema este ca aplicatia nu permite salvarea fisierului icefact.db intro locatie la alegerea utilizatorului.
Cum as putea rezolva problema?

Serghei

O bază de date nu e ca un fişier obişnuit, nu se poate fi sincronizată cu dropbox, va fi coruptă instant. Ce doriţi dvs se face cu IceFact Server, prin intermediul unui VPN.

O modalitate simplă de a face VPN este să folosiţi routere Mikrotik în ambele locaţii, există şi variante sub 100 de lei (hAP lite şi hAP mini).

DanSoare

Multumesc pentru raspuns.
Problema e ca la birou nu am acces la router pentru a face portforward si/sau a deschide un VPN ...
Alta solutie n-ar mai fi?

Serghei

Există şi alte soluţii, dar sunt complicate. Una din ele este să ţineţi IceFact Server-ul la dvs acasă, puneţi un router cu suport OpenVPN acasă, iar pe calculatorul de la muncă instalaţi OpenVPN (pe care îl veţi conecta cu cel de acasă).

O variantă mai comodă ar fi să ţinem noi baza dvs de date, pe serverul nostru, dar momentan nu oferim acest serviciu (e dificil de garantat securitatea şi confidenţialitatea datelor).