Pierdut o parte baza de date

Started by mascusinvest, Apr 24, 2018, 09:32 AM

Previous topic - Next topic

mascusinvest

Buna ziua.Programul se folosea pe 2 calculatoare la 2 locatii diferite una fiind serverul, dupa un timp la acel pc care nu era serverul nu am mai avut acces la internet si nu am mai facturat insa pe cel care este serverul sa continuat, ieri am schimbat furnizorul de internet si din program au disparut toate documentele din data in care a fost primul furnizor de internet pana la data de ieri, deci am doar documentele pana in 2016, cele dupa au disparut.Cum pot recupera documentele.
Va multumesc.

Alexandru

Serghei

Buna ziua,

Nu prea e clar din care locatie v-au disparut documentele. Ce e clar este ca nu are nicio legatura cu schimbarea providerului. Acum folositi versiunea cu server sau normala?

mascusinvest

Locatia unde este serverul, celalat pc nu mai are acces la internet si de atunci nu am schimbat nimic la pc-ul cu serverul tot asa l-am folosit ca si cand erau 2 pc-uri.

Serghei

Verificati inca o data setarile pentru server, eventual puneti si aici o captura de ecran.

mascusinvest

La setarile de server nu sa umblat, am avut un furnizor de internet si ieri dupa masa a venit celalalt furnizor a montat ruterul si azi dimineata cand am deschis programul doar documentele pana in 2016 apar.Pana ieri dupa masa cand a venit noul furnizor erau toate documentele la zi.

Serghei

Cum ziceam, providerul de internet nu are legatura cu baza de date, e mai probabil sa fi umblat cineva la setari.

mascusinvest

Nu sa umblat la setari, poate in 2016 cand sa instalat primul provider de internet a fi schimbat el ceva, stiu ca a trebuit sa monteze 2 modemuri ca sa pot folosi programul la 2 locatii diferite.Asta ar fi problema?

Serghei

Nu pot să ghicesc problema. Cel mai uşor este să verificaţi şi eventual să puneţi şi o captură de ecran cu setarile.

mascusinvest

Unde anume trebuie sa ma uit la setari?

Serghei

In setarile shortcut-ului, acolo unde ati setat cum sa se conecteze la server: http://forum.icesoft.ro/index.php?topic=69.0

mascusinvest

Acesta este.

Serghei

Exact cum mă aşteptam, shortcut-ul dvs nu se mai conecteaza la server ci la baza de date locală, pe care probabil n-ati mai folosit-o din 2016. Puneti la loc cum a fost (probabil ceva de genul "denumire_baza_de_date@ip_server").

mascusinvest

Ip server este ip adress al calculatorului care sa folosit ca server?
Daca primul provider a folosit alt ip adress cand a montat cele 2 modemuir, unul pt internet si unul ca sa functioneze programul, pt ca cu modemul de internet nu a functionat si a trebuit sa instaleze inca un modem sa functioneze programul.

Serghei

Nu prea înţeleg ce legătura au modem-urile, dar da, ip_server este adresa IP a calculatorului pe care se afla IceFact Server. Daca IceFact se află pe acelaşi calculator cu IceFact Server, atunci puteţi să folosiţi "localhost", adresa o sa arate asa: "denumire_baza_de_date@127.0.0.1", indiferent ce ip are calculatorul respectiv.

mascusinvest

BIG THANKS.Multumesc, cu "localhost" am reusit.Va multumesc.
mult.O zi buna.Imi cer scuze pentru deranj.