cod TVA (RO) pentru extern si TVA 0% neplatitor de tVA

Started by madac, Jan 17, 2018, 09:28 AM

Previous topic - Next topic

madac

Buna,

Cum rezolv problema cu facturile catre extern pe cod de TVA cu RO si cota de TVA 0% cu care sunt incadrat? Programul pare sa nu suporte acest scenariu.

Daca setez RO-ul ma forteaza sa setez cota TVA non-zero, dar la mine nu este cazul de TVA.

Serghei

Bună ziua,

În cazul tranzacţiilor intracomunitare cred că se foloseşte taxarea inversă, întrebaţi la contabilul dvs.

madac


thematriksz

Buna ziua

Problema mea este asemanatoare. Am renuntat de curand la TVA, dar totusi am primit cod nou de facturare extern in EU (cota 0%), deci momentan am nevoie de 2 tipuri de facturi: unul intern fara coloana de TVA, si unul normal ca si pana acum cu, coloana TVA pentru facturile externe.

Cum rezolv?

Serghei

Hmm, nu cred ca exista o rezolvare simpla pentru situatia asta... IceFact nu a fost gândit pentru firme care sunt platitoare de TVA si neplatitoare,  in acelasi timp. Incercati sa tineti baza de date separate pentru fiecare caz in parte. Intr-una din ele puneti RO la prestator, la cealalta nu puneti. Vedeti aici cum se procedeaza pentru a avea doua baze de date separate: http://forum.icesoft.ro/index.php?topic=69.0