Programul a sarit un numar ptr factura

Started by aronax, Jul 11, 2017, 05:58 PM

Previous topic - Next topic

aronax

Salut,

Am urmatoarea situatie. Am observat ca programul a sarit un numar ptr factura. Am cautat peste tot si nu o gasesc. Ce solutii as avea?

Mersi.


Serghei

Programul nu prea are cum sa sara numere. Nu cumva ati anulat o factura? Ati cautat in facturi anulate?

aronax

#2
Stiu ca nu are cum sa sara si tocmai de aceea incerc sa-mi dau seama ce am facut. La facturi anulate am asta:

Serghei

Daca nu e anulata factura, probabil ati sters-o.

iliesiadrian

Buna ziua! Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie. Cat am butonat prin program sa ma obisnuiesc cu el am sters prima factura pe care am facut-o de proba si acum cand vreau sa folosesc programul incepe direct cu factura 2. Ce e de facut?

Serghei

Intrati in Setari -> Facturare si setati contorul de numere la 1.

iliesiadrian

Buna ziua! am facut deja acest lucru si cand merg pe Creaza o factura noua imi apare Eroare configurare cu mesajul> Deja exista o factura cu seria si numarul 1. Doriti sa configurati acum? Daca dau Da, apare din nou sa introduc in setari si nu se intampla nimic. Multumesc

Serghei

Pai inseamna ca factura cu numarul 1 chiar exista. Nu cumva in loc s-o stergeti ati anulat-o? Apasati bifa "facturi anulate" si vedeti acolo.

iliesiadrian

Am facut si asta (in urma citirii unui alt post) si nu imi apare. Am sters-o, vroiam sa lucrez efectiv.
Multumesc pentru raspunsuri si felicitari pentru ceea ce faceti

Serghei

Programul nu are de ce sa spuna ca exista o factura care nu exista. Ati debifat si filtrul de data? (de la data, pana la data)

iliesiadrian

Gata, am debifat si filtru cu data. Va multumesc :o

Serghei


iliesiadrian

Da, doar ca nu debifasem:))
Greu la inceput. Acum ma chinui sa instalez de 2 ori pentru 2 societati diferite dar nu reusesc(am citit intr-un alt post)

Serghei

Instructiunile pentru a doua societate le gasiti aici.