News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

IceFact Server

Started by Oana, Apr 19, 2017, 12:51 PM

Previous topic - Next topic

Oana

Salut,
Am instalat IceFact Server 0.9.2 pe un calculator si Versiune: 1.1.115 (30-03-2017) pe un alt calculator, in ideea de a lucra in retea. Am modificat campul Target, dar nu s-a realizat conectarea cu serverul.
Mentionez ca pe calculatorul unde a fost instalat server-ul a existat o versiune anterioara a IceFact (s-a facut back-up la baza de date, anterior instalarii IceFact Server).
Cum putem realiza conexiunea intre calculatoare?

Serghei


Oana

Nu da nici o eroare. Ci pur si simplu ma pune sa urmez pasi pentru configurare initiala (configurare prestator).

Oana

Atasez 2 poze

Serghei

E bine. Asta insemna ca nu ati copiat baza de date in server. Faceti un backup la baza de date veche, o redenumiti in stm.db si o copiati in locatia pe care ati ales-o pentru baza de date atunci cand ati instalat IceFact Server.

Oana

Asa am facut, conexiunea tot nu s-a realizat.

Serghei

Daca nu s-a realizat conexiunea, ar trebui sa va dea eroare. Dar dvs. spuneti ca nu primiti nicio eroare. Cum ati procedat exact?

Oana

Initial instalat versiune IceFact simpla (nu server), emis facturi...
Ulterior (pe acelasi PC) facut back-up la baza de date, instalat IceFact Server, mutat baza de date.
Pe PC 2 instalat IceFact Versiune: 1.1.115 (30-03-2017), modificat Target (vezi poze de mai sus).
Deschis IceFact, constatat ca nu exista conexiune.

Serghei

Conexiune exista, altfel ati fi primit eroare. Unde anume ati mutat baza de date?

Oana

In folderul unde s-a instalat IceFact Server.

Serghei

Pai nu acolo se pune baza de date. Cand ati instalat IceFact Server, installer-ul va intreaba unde doriti sa fie baza de date. Nu ati retinut ce ati completat acolo?

Oana

Nu m-a intrebat absolut nimic....

Serghei

Ba da, v-a intrebat, ceva in genul imaginii atasate mai jos. Daca ati trecut peste, probabil locatia aleasa pentru baza de date a ramas "C:\ProgramData\IceFact Server Data" (cel putin asa este pe Windows 7, pe alte sisteme de operare ar putea fi alta locatie).

Oana

Verific si revin cu un raspuns. Multumesc pentru promtitudine si ajutor!