Nomenclator clienti si denumire

Started by sirandrei, May 19, 2023, 01:41 PM

Previous topic - Next topic

sirandrei

Salutare,
Prima intrebare este daca se poate face cumva "in masa" modificarea clientilor din nomenclator. Mai exact, 99% dintre clienti sunt persoane fizice si au fost create sub forma Prenume Nume. As vrea sa ii modific pe toti sub forma Nume Prenume. Am observat ca se pot exporta in excel, si din excel ma descurc sa ii rearanjez, insa nu stiu cum se pot reimporta inapoi in program.

Iar a doua intrebare este daca este legata de modul de cautare parteneri: indiferent ca aleg mod cautare sau mod filtrare, cautarea/filtrarea se face doar dupa primul cuvant: spre exemplu, daca am oun client pe care il cheama Popescu Vasile Ion, iar eu in caut dupa Ion, nu o sa imi gaseasca nimic. Ar fi util daca s-ar cauata dupa toate cuvintele din denumire.
Multumesc!

Serghei

De exportat se poate, de importat direct din program nu, pentru ca programul nu este sigur daca clientul va respecta formatul si nu va sti ce sa faca cu importul, sa inlocuiasca toata tabela de clienti sau sa adauge si importul la ce exista deja.

Ce doriti dvs se poate realizat doar programatic, manipuland in mod direct baza de date cu ajutorul unui script intr-un limbaj oarecare (python, php etc).

Legat de cautare dupa un fragment aleator din denumirea beneficiarului, am ales sa nu o facem pentru ca mai degraba ar produce confuzii, pentru ca te astepti ca atunci cand incepi sa scrii ceva cursorul sa te duca imediat in zona cuvintelor care incep cu acele litere. Altfel iti va arunca rezultate haotice la care nu te astepti. O sa facem intr-o versiune viitoate o bifa in nomenclator care sa permita fie cautari exacte fie cautari partiale.