Problema emitere si salvare fct + chitanta

Started by cris, Feb 20, 2017, 11:40 AM

Previous topic - Next topic

cris

folosesc de aprox 6 luni, fara probleme pana acum..
azi, daca emit factura noua si bifez "emite chitanta" nu pot salva la final imi apare fereastra cu eroare ..
daca emit doar factura separat, fara chitanta, permite salvarea; daca vreau sa emit si chitanta separat imi da , la fel, eroare ( imi spune ca exista deja in emitere o chitanta, cu seria .. nr .. dar nu-mi mai permite editarea si salvarea)
ajutor..

Serghei

Nu prea inteleg despre ce eroare e vorba, va rog sa postati o captura de ecran.

cris


Serghei

Probabil in Optiuni -> Chitante ati setat contorul de numere in asa fel incat urmatorul numarul alocat corespunde unei chitante emise anterior. Verificati.

cris

daca ma duc acolo, imi apare fereastra care imi spune ca este in emitere dea chit CHR 26 dar nu stiu sa aung la ea sa continui sa editez+salvez..

Serghei

Inseamna ca a fost facuta mai demult. Debifati campul "De la data" ca sa vedeti toate chitantele emise.

cris

ai dreptate
a fost emis nr 26 anul trecut..

dar nu inteleg de ce a evoluat asa numerotarea ..!!??

acum tb sa sar 26 si resetez in optiuni/chitante cu 27? daca apas pe "Cel mai mic" intradevar se autocompleteaza cu 27..

Serghei

Asta se intampla cand completezi manual contorul de numere fara sa tii cont de chitantele deja emise. Trebuie sa setezi ca urmatorul numarul este 27, bineinteles.

cris