News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Utilizator nou.Ajutor

Started by cevacu2005, Jan 20, 2017, 11:10 AM

Previous topic - Next topic

cevacu2005

Buna ziua. Am folosit icefact in retea pe 2 pc-uri cu win 7 si a functionat perfect, dar acum am instalat ubuntu 16.04 lts, pe unu din ele (nu pe server ci pe client).Cum pot sa il configurez pe cel cu ubuntu sa se conecteze la baza de date deja existenta pe win 7?

Serghei

Deschideti (ca root) fisierul /usr/share/applications/icefact.desktop si modificati acolo.

cevacu2005

Am gasit locatia si am facut modificarile dar nu se salveaza. Sunt nou pe linux si nu ma descurc prea bine. Imi cer scuze pentru asta

Serghei

Probabil nu aveti drepturi. Faceti asa:

1) deschideti un terminal
2) executati comanda sudo chown $(whoami) /usr/share/applications/icefact.desktop
3) acum puteti edita fisierul fara probleme

cevacu2005

acum il pot edita dar ce comanda trebuie sa ii dau sa acceseze baza de date pe pe celalalt pc cu windows?

Serghei

Exact cum ati facut si pe Windows, adaugati in dreptul comenzii Exec denumirea bazei de date si ip-ul serverului.

cevacu2005

Va rog spuneti-mi ce gresesc. Ip-ul este ok, dar comanda ma incurca

Serghei

Nu am inteles ce ati facut. Ati schimbat locatia programului?

cevacu2005

Vreau sa accesez baza de date de pe server. Poate am facut o magarie deoarece nu ma pricep pe linux asa de bine. Am scris in campul gresit comanda?

Serghei

Nu-mi dau seama ce ati facut. Pe linux nu exista "C:\Program Files". Puneti la loc cum a fost, "/opt/icefact/icefact'

cevacu2005

si unde trebuie sa trec ip-ul bazei de date?

Serghei

Tot acolo. Dar lasati calea spre program ca in Linux, nu ca in Windows.

cevacu2005

va multumesc. problema rezolvata

Serghei