Produse in Eur, factura in lei si invers

Started by bufnea, Apr 13, 2015, 09:18 PM

Previous topic - Next topic

bufnea

Buna ziua. Am identificat o problema, sau cred ca am gasit una. Folosesc versiunea IceFact 1.1.97 in teste, ca sa ma familiarizez cu softul pentru o utilizare in viitor (intentionez sa deschid un srl). Am testat urmatoarea varianta:
1. "am emis" o factura spre un srl, cu 5 produse pe care le-am adaugat cu pretul in lei
2. deoarece produsele care intentionez sa le comercializez, au preturile specificate in eur, am zis "sa emit" factura in eur (dupa activarea parametrilor necesari in soft)
3. aici intervine surpriza: daca adaug produse in a doua factura (aceleasi 5 ca prima data) toate le trece in valoare intreaga, dar in eur... reiese ca prima factura are valoarea 1.123lei si a doua 1.123eur

Din aceasta situatie eu deduc ca soft-ul, daca schimbi modalitatea de facturare, scoate din nomenclator valoarea produsului fara sa tina cont de valuta in care a fost introdus. Ce se poate face in acest caz? Ar fii foarte util sa se faca conversia intre valute automat, in functie de valuta aleasa la facturare. Ulterior am facturat in eur si am observat un lucru de laudat, trece si valoarea in ron, care este foarte ok.

In rest, felicitari pentru soft, este extraordinar de simplu, usor de folosit, face ce zice. Are multe lipsuri, dar am citit tot forum-ul si am vazut ca sunt multe in lucru, unele aspecte foarte importante (fisa client, borderou datornici, nir, etc).

Serghei

Este intentionat facut asa. "Nomenclatorul" acela de fapt este un simplu cache care retine produsele pentru reutilizare ulterioara. Cand o sa fie implementata o gestiune mai completa se va putea face si conversie dintr-o moneda in alta (cu o observatia ca vor aparea diverse probleme datorate rotunjirilor si datei la care se face conversia).

bufnea

Multumesc pentru raspunsul oferit. Abia astept noua versiune sa vad ce aduce nou. Spor la treaba.

bogdanbf

@bufnea: poti selecta facturarea in EURO, introduci toate preturile in EURO, dar factura va avea la rubrica TOTAL si valoarea totala in LEI (cu/fata TVA si Total de plata) a respectivelor produse. Se foloseste cursul valutar BNR (iar unele companii folosesc propriul curs sau alte referinte). Apoi nu cred ca poti factura in EURO catre parteneri din RO.
O alta solutie e sa faci o proforma in Euro pe care sa i-o trimiti clientului  si apoi proforma aia o re-faci manual factura in lei.
Campurile cu preturile unitare ale produselor se pot edita. Eu de ex facturez anumite produse cu aceleasi preturi mereu si ma ajuta cache-ul. Alteori preturile variaza semnificativ, dar se poate edita campul Pret Unitar.