UPDATE - Cum se face? Care sunt riscurile?

Started by bogdanbf, Feb 04, 2015, 03:20 PM

Previous topic - Next topic

bogdanbf

Salut!
Vad ca la anumite intervale de timp apar update-uri. Intrebarile mele sunt:
1. Cum se face? Adica, dezinstalez versiunea veche si o instalez pe cea noua, dupa care import baza de date, sau instalez direct noua versiune care va sti sa faca singura toata treaba?
2. Care sunt riscurile? Adica, pot pierde informatii sau se paote altera baza de date?

Intreb toatea astea pentru ca sunt sigur ca sunt intrebari pe care multi si le pun, dar mai ales ca acum stau prost cu timpul si nu prea am chef de experimente traznite. :)
Bafta tuturor!

Serghei

Nu exista niciun risc. Pur si simplu se instaleaza noua versiune peste cea veche.

jordachedan

Buna ziua,

Am folosit o versiune mai veche a programului dumneavoastra. astazi am instalat-o pe cea mai noua, dar nu am facut un back-up. Dupa ce am instalat versiunea am ajuns la partea de bak-up si am incarcat ultimul back -up pe care l-am facut eu in luna noiembrie si ca urmare mi-au disparut facturile emise pana la acest moment.
Va rog sa-mi spuneti cum pot reveni la facturile emise de la acea data?
Multumesc.

Dan

Serghei

Daca ati facut restore la baza de date din noiembrie, baza de date curenta s-a suprascris (exact ce scrie si in mesajul de avertisment care apare cand se face restore). Totusi nu am inteles, de ce ati facut restore?

jordachedan

Nu mai conteaza, prostia si neatentia se platesc!
Se poate recupera ceva sau trebuie sa caut si sa introduc din nou facturile?
Multumesc.

Dan

Serghei

Din moment ce ati suprascris baza de date, nu se mai poate recupera.