nu stiu sa modific baza de date

Started by ALEXANDRA, Jan 22, 2015, 03:44 PM

Previous topic - Next topic

ALEXANDRA

Buna ziua,

  Am o dilema, nu folosesc de mult timp acest program dar, am facut greseala sa bifez in momentul instalarii "TVA la incasare", am sesizat ulterior aceasta scapare a mea si in acest moment daca il debifez din optiuni acesta imi apare inca activ la printarea facturilor.
  Va rog frumos sa imi spuneti daca pot face ceva in acest sens!

  Am citit pe acest forum ca pot schimba din baza de date. Imi salvez acel fisier care sa imi dea voie sa rectific, iar in momentul in care il deschid nu merge.
  Multumesc.

Serghei


ALEXANDRA

  Am intrat pe site-ul http://sqlitebrowser.org/ si am dat download source.zip.
Am deschis arhiva dar mai departe nu pot selecta programul ci trebuie sa aleg eu un program cu care sa imi deshida doc respective.Ideea este ca in felul asta nu imi pot da seama unde sa umblu pentru a rezolva problema.Nu as vrea sa sterg toata baza de date.
  Multumesc anticipat.

Serghei


ALEXANDRA

In regula, apoi ce trebuie sa fac? ideea e ca am intrat putin in dilema cu aceasta situatie.

Serghei

Deschideti baza de date, intrati in tabela "facturi" iar in dreptul coloanei "tva_la_incasare" puneti valoarea "0" in loc de "1".

ALEXANDRA

Am deshis acest program dar nu pot deshide nimic din pc meu.Imi apare eroare iar orice optiune de a introduce ceva sau de a selecta nu imi este permisa.Nu stiu ce sa fac.

Serghei

Trebuie sa furnizati mai multe detalii, eventual o captura de ecran.

ALEXANDRA

Acesta este un print screen pentru ceea ce imi apare. :(

Serghei

Probabil ati sarit primul pas si nu ati selectat baza de date (Open Database).

ALEXANDRA

De sarit nu l-am sarit, dar imi apare mereu ca formatul fisierului este invalid.
Asta este, ma gandesc acum daca sa il sterg si sa o iau de la inceput.
Multumesc pt promptitudine.

Serghei

Pai ce fisier ati selectat acolo? Trebuie sa se numeasca "icefact.db".

ALEXANDRA

am deschis intr-un final, dar e o problema la mine cred cand am efectuat instalarea,initial trebuia sa imi apara imediat aceste date de care sa ma pot ajuta,dar ele nu sunt accesibile pentru mine.

ALEXANDRA

nu regasesc nimic din ce mi-ati indicat dumneavoastra sa caut (facturi, tva)

Serghei

Fara capturi de ecran nu prea pot sa ghicesc ce aveti acolo.