News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Baza de date in Dropbox

Started by bucsaradu, Jan 14, 2015, 08:27 PM

Previous topic - Next topic

bucsaradu

Salutare tuturor,

Ma gandesc ca ar fi foarte utila posibilitatea selectarii locatiei bazei de date intr-un director local customizabil. Atat pe Linux cat si pe Windows, Dropbox permite instalarea unui client care genereaza un director local sincronizat in cloud. Daca exista posibilitatea selectarii directorului in care se face stocarea bazei de date, exista si posibilitatea ca utilizatorii sa beneficieze de avantajele cloudului fara instalarea variantei server, pe care nu am reusit sa o instalez cross platform si in afara intranet-ului.

Concret, acasa am Linux si in alta locatie folosesc Windows motiv pentru care sunt nevoit sa fac backup in dropbox pentru utilizarea aplicatiei pe ambele platforme, in locatii si retele complet diferite. Consider ca este foarte simplu si util sa pot preciza aplicatiei locul in care se stocheaza baza de date, acest loc sa fie Directorul Dropbox de pe toate sistemele pe care le folosim, fie Linux sau Windows, si de ce nu si Android sau IOS, indiferent de locatia fizica, datele sa fie sincronizate automat de clientul dropbox.

Va multumesc pentru aplicatie, este chiar simpla si foarte utila in acelasi timp.

Serghei

Intr-o versiune viitoare o sa fie prevazuta si schimbarea locatiei bazei de date. Totusi nu stiu daca varianta sincronizarii cu dropbox este cea mai fericita idee, deoarece copierea unei bazei de date  deschise se poate solda cu coruperea ei.

Varianta client/server se poate folosi fara probleme si in internet, trebuie doar facut portforwarding la portul 4000. Totusi nu e este o varianta prea sigura, recomand utilizarea impreuna cu OpenVPN.

RazvanP

folosesc IceFact de ceva timp si sunt foarte multumit.

am cautat si eu o solutie pentru a putea folosi aceeasi baza de date pentru 2 calculatoare.
din pacate:
- solutia cu Server,=> trebuie sa fie toti clientii in aceeasi retea
- solutia cu OpenVPN => trebuie ca ambele computere sa fie online in acelasi timp.

In cazul in care folosesc 2 calculatoare (acasa, la birou) sau suntem 2 persoane care lucram din 2 locatii diferite, consider ca solutia de a avea baza de date in cloud ar fi cea mai utila.

Exista alta solutie pentru aceasta situatie?
Multumesc

Serghei

O solutie ar fi inchirierea unui VPS si instalarea pe el a IceFact Server-ului. Din pacate e destul de costisitoare. Daca banii nu sunt o problema, puteti arunca o privire la oferta celor de la srv.ro: http://www.srv.ro/vps.html