problema modificare factura

Started by nickers, Dec 19, 2014, 10:24 AM

Previous topic - Next topic

nickers

te-as ruga sa ma ajuti. azi am anulat factura cu numarul 397 pe care am emis-o, cu chitanta, in data de 9 decembrie deoarece clientul vrea sa imi faca plata prin banca. am incercat sa fac apoi o factura noua tot cu numarul 397 dar fara a bifa emite chitanta, insa programul nu imi da voie sa editez numarul facturii( in prezent fiind la numarul 409). din program factura cu numarul 397 a disparut insa in folderul in care se face exportul pdfuril inca este prezenta. nu stiu sigur ce am gresit insa te-as ruga sa ma ajuti. multumesc anticipat

Serghei

Nu confunda factura anulata cu o factura stearsa. Nu ai cum sa creezi o factura cu acelasi numar cu cea anulata, pentru ca din punct de vedere contabil ai avea doua facturi cu acelasi numar (facurile anulate se predau la contabilitate).

Solutia este fie sa dez-anulezi factura cu pricina si sa stergi chitanta aferenta ei, fie sa stergi complet factura si sa o creezi din nou.

ALEXANDRA

Buna ziua,

Am o dilema, nu folosesc de mult timp acest program dar am facut greseala sa bifez in momentul instalarii "TVA la incasare", am sesizat ulterior aceasta scapare a mea si in acest moment daca il debifez din optiuni acesta imi apare inca activ.Va rog frumos sa imi spuneti daca pot face ceva in acest sens!
Multumesc.

Serghei

La facturile nou create nu ar trebui sa mai apara.