Cum instalez IceFact in OSX

Started by FlaviuC, Apr 25, 2014, 06:49 PM

Previous topic - Next topic

Serghei

Pai si ce propunere aveti? Ca nu vad cum v-as putea ajuta.

grimaldi

#16
As fi propus sa se creeze o optiune de felul urmator (binenteles, cand timpul va permite acest lucru). Cand setam datele de utilizator si introducem pe rand banca si respectiv nr de cont, sa putem alege simultan si valuta EUR / RON / USD pentru fiecare nr de cont definit. Exact cum alegem de pilda valoarea TVA-ului, etc, incat sa apara sau nu pe factura.

Eu cred ca daca vede destinatarul facturii [externe] codul IBAN si alaturi scris EUR, si in subsol valoarea totala exprimata si in lei (si binenteles cursul de schimb), e clar ca e vorba de factura externa, chiar daca nu se mai mentioneaza la nici unul din campurile din capul tabelului facturii (pret, valoare, TVA) in ce moneda se cere plata.

Normal, o posibila dezvoltare ulterioara a programului ar putea fi definirea unui catalog de produse exprimate doar in Euro, s.a.m.d.

Serghei

Pai in IceFact permite sa scrieti moneda in dreptul IBAN-ului.

FlaviuC

Stiti cumva de ce nu imi mai afiseaza in program ultimele facturi? Mai exact din data de 13.08.14 nu afiseaza nimic. La fel daca vreu sa introduc in campul "Cumparator" denumirea unei societati existente in baza de date si apas " Enter" nu afiseaza nimic. Multumesc!

Serghei

Dar facturile mai vechi le afiseaza?


Serghei

Poate ati restaurat vre-un backup mai vechi? Nu prea imi dau seama care e contextul.

FlaviuC

Nu am facut nici o modificare la acest sistem de cand am instalat programul de facturare. In tabelul din stanga unde apare istoricul facturilor, daca apas butonul "Anul curent" imi apar facturile doar pana in data de 13.08.14, desi am mai facturat de mai multe ori din accea data, nu mai afiseaza noile facturi.

Serghei

Nu-mi dau seama, poate ati factura cu data gresita? Sau poate au fost anulate/sterse?

FlaviuC

S-a rezolvat, la un moment dat am schimbat seria facturilor iar acum le-am indentificat cu accea serie. Multumesc!