News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

BAZA DE DATE

Started by razvan, Jul 02, 2013, 08:31 AM

Previous topic - Next topic

razvan

Buna ziua, folosind ICEFACT server - LINUX ne puteti spune cum putem vizualiza bazaele de date existente pe server si cum putem sa le facem backup.
Pe langa aceasta problema eu zic ca trebuie implementat o cheie sau o parola pentru conectarea la baza de date.

Multumesc,

Serghei

Quote from: razvan on Jul 02, 2013, 08:31 AM
Buna ziua, folosind ICEFACT server - LINUX ne puteti spune cum putem vizualiza bazaele de date existente pe server si cum putem sa le facem backup.

/var/lib/icefact

Quote from: razvan on Jul 02, 2013, 08:31 AM
Pe langa aceasta problema eu zic ca trebuie implementat o cheie sau o parola pentru conectarea la baza de date.

Desigur, este in lucru.

razvan

Va multumesc pentru raspuns, mai o mica intrebare, noi pana acum am folosit acest program doar pe un PC de sine statator acum am decis sa il folosim in retea cu un server linux, toata baza de date de pana in momentul de fata este pe acest PC la care am facut backup(din utilitare), cum putem pune acest backup si pe server (adica daca instalam icefact pe un PC nou din retea toate infroamtiile din baza de date sa apara si pe acest PC).
Multumesc,

Serghei

#3
Pur si simplu copiati baza de date in /var/lib/icefact. Atentie la drepturi, baza de date trebuie sa aiba ca owner userul icefact-srv

chown icefact-srv:icefact-srv /var/lib/icefact/denumire-baza-de-date.db

sorinciupitu

Buna ziua,

Am instalat astazi versiunea de server a programului dvs. si as dori sa import fisierul cu baza de date (icefact.db) pe server. Cum procedez ?
Mentionez ca pe server am instalat varianta pe 64 de biti a programului pe o versiune de windows 7.
Astept raspuns!
Multumesc!

Serghei

Cand ati instalat IceFact Server, installer-ul v-a intrebat unde sa fie stocata baza de date. Pur si simplu in folderul respectiv copiati vechea baza de date.

klinutzu

buna ziua, din pacate nu mai am icefact.db, ci doar un backup. cum pot face sa preiau baza de date veche in acest caz? instalez icefact pe un alt calculator si fac import de backup, apoi copiez icefact.db in directorul in care  s-a instalat serverul?

multumesc