Facturare in lei la cursul euro al zilei

Started by la_oha, Jan 15, 2013, 03:02 PM

Previous topic - Next topic

la_oha

O optiune interesanta si foarte utila ar fi sa se poata introduce valoarea in euro a facturii si automat sa se faca calculul in lei (la cursul de schimb care vad ca deja l-ati implementat).
Practic ar trebui introdus posibilitatea in casuta unde introduci pretul produsului/serviciului un camp in care sa bifezi valuta, iar factura va fi emisa in lei la cursul respectiv.
De asemenea, daca se alege optiunea de a factura in acest mod, sa apara automat si cursul euro pe factura (cum ati introdus si pentru data scadenta).

Ar fi foarte util pentru ca multe contracte se semneaza in euro. De fiecare data trebuie sa fac manual conversia si ar fi convenabil sa se faca automat.

Ce spuneti? SE poate implementa?
multumesc

Serghei

Emiterea facturilor in valuta si conversia automata este in studiu, preluarea automata a cursului BNR fiind primul pas.

la_oha


R16

Quote from: Serghei on Jan 15, 2013, 03:06 PM
Emiterea facturilor in valuta si conversia automata este in studiu, preluarea automata a cursului BNR fiind primul pas.

A propos de curs, se poate seta programul sa functioneze conform celor specificate in Codul Fiscal (cursul valabil pentru facturare pe intreaga durata a zilei este cel publicat de BNR in ziua anterioara)?
Multumesc.

Serghei

Puteti sa-mi dati link la articolul din codul fiscal care spune ca trebuie folosit cursul din ziua anterioara?

Eu am gasit art. 139:

Quote(2) Daca elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operatiuni, alta decat importul de bunuri, se exprima in valuta, cursul de schimb care se aplica este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectueaza decontarile, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operatiunea in cauza.

Aici nu zice nimic de "ziua anterioara" ci doar de "ultimul curs de schimb".

R16

Link-ul este http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2014.htm#n139e1

"ART. 139^1

22. (1) În sensul art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal, prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Naţională a României se înţelege cursul de schimb comunicat de respectiva bancă în ziua anterioară şi care este valabil pentru operaţiunile care se vor desfăşura în ziua următoare."

Serghei

Complicat cu legile astea :) O sa prevad o setare in sensul asta in versiunea urmatoare.

R16

Ar fi extraordinar sa nu mai modificam manual cursul.  :)
Multumesc mult pentru promptitudine.

Serghei

Problema a fost remediata in versiunea 1.1.95

R16

#9
Intr-adevar, 1.1.95 foloseste cursul in mod corect.
Multumesc !

LE: Revin cu 2 observatii:
1. In cursul diminetii am incercat sa creez facturi noi in EUR si programul s-a blocat (Appcrash, dar din pacate nu am apucat sa fac screenshot); e posibil oare ca programul sa caute cursul din ziua x-1, adica de duminica si, negasindu-l, sa se "impiedice" acolo? Clonarea a functionat fara probleme, cu cursul de vineri.

2. Dupa ora 13.20 am incercat ambele variante (si factura noua si clonare). Aplicatia nu s-a mai blocat, in schimb cursul folosit a fost in ambele situatii cel valabil maine (si publicat de BNR azi la 13.05).