News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

serie chitante

Started by lolek, Jun 11, 2008, 11:45 AM

Previous topic - Next topic

lolek

Salut,
Felicitari pentru munca depusa.
Am inceput si eu sa testez programul, imi place.
M-am lovit de urmatoarea problema:
Am introdus 2 facturi si cu chitantele aferente pe aceeasi pagina.
La a 3-a am uitat sa pun si chitanta si am generat separat chitanta 3 pentru factura 3.
Apoi am sters chitanta 3 si am modificat factura 3 ca sa aiba si chitanta inclusa. Dar acum imi arata chitanta 4. Cum as putea modifica sa fie corect, chitanta 3? Sau sa o anulez?
Si ar mai fi o chestie: unde as putea sa imi apara capitalul social al societatii, caci se pare ca este obligatoriu.
In subsol am pus cine a intocmit factura, este ok.
Pe viitor daca merge bine intentionez sa achizitionez softul.
Multumesc.

Serghei

Referitor la numar chitanta, sunt doua posibilitati:

1) Stergi chitanta cu numarul 4, mergi in Optiuni -> Chitante, apesi pe "Cel mai mic", intri in facturi, dai modificare, bifezi sa emita si chitanta.

2) Intri la chitante, selectezi chitanta 4, dai modificare, pui "3" la numar. Dupa care trebuie sa corectezi numarul curent al chitantelor: intri in Optiuni -> Chitante, apesi "Cel mai mic".

Nu este prevazut camp pentru capitalul social, din pacate. Nu sunt sigur ca e obligatoriu. Stie cineva cum sta treaba din punctul asta de vedere?

In ceea ce priveste achizitionarea: firma noastra nu vinde softul propriu-zis, ci un fel de abonament pe o perioada de un an in care e prevazut suport tehnic si faptul ca nu mai apare pe facturile emise textul "Generat cu softul gratuit IceFact".

lolek

Multumesc,
Ce inseamna bifa "prefixeaza nr. factura"?
Cat costa abonamentul pe un an?

Serghei

Unii utilizatori au cerut sa poata avea pe facturi si chitante numere gen "000234", adica prefixate cu zero-uri. Bifand acea optiune, programul va face un padding cu zero-uri in asa fel incat lungimea numarului sa fie egala cu valoarea setata de tine. De exemplu, ca sa apara "000234" trebuie sa pui valoarea 6.

Abonamentul pe an este in valoare de 99 de RON fara TVA. Dupa ce expira anul, poti sa nu mai prelungesti abonamentul, dar daca vei folosi o versiune de program care este iesita DUPA perioada abonamentului o sa apara din nou reclama pe facturile emise. Nu sunt convins ca am fost suficient de clar :)

lolek

-Pentru campul cu capital social ar merge unul din campurile de la banci, sunt 4, sau sub website, sau chiar in loc de el.
-Ca bani, am vazut mai multe programe cu acelasi pret, dar care sunt cu multe optiuni, nu zic ca si al tau o sa fie in viitor. Mie imi place, dar as zice ca abonamentul daca ar fi de 50 lei+TVA, chiar ar fi vandut.
Eu as achita 50 lei+Tva imediat ( poate esti de acord)  daca pui si optiunea cu capital social sub Cota de TVA, in stanga. Ce zici?
Cu stima,
Lolek

Serghei

#5
Pai e o diferenta, aia vand un soft, noi vindem un serviciu. Poti sa cumperi un program de la o firma, dupa care nu mai reusesti sa dai de ei in caz ca ai nevoie de suport. In timp ce noi facem tot posibilul sa ne satisfacem clientii, pentru ca un client nemultumit nu va prelungi contractul inca un an, dupa expirare. In alta ordine de idei, nu avem nimic impotriva daca folosesti aplicatia fara sa platesti pentru suport, daca ti se pare ca acest forum iti raspunde la toate intrebarile.

Apropo de capitalul social: momentan il poti pune in antet. Pe viitor o sa fie altfel organizata chestia cu datele prestatorului, in sensul ca fiecare user va putea pune ce campuri are chef acolo. De exemplu unii mi-au cerut un camp pt SWIFT, tu pt capitalul social, altii ar putea avea alte nevoi, etc.

lolek

Am inteles ca este serviciu, dar scrie ca este experimental si macar la inceput sa fie ceva promotional ca pret, sa zicem pana apare versiunea stabila. Noi romanii, din pacate, vrem de la inceput sa rupem, imi cer scuze pentru aceste pareri, bineinteles ca sunteti liberi sa cereti cat vreti. Eu unul as da o suma mai mica la inceput ca sa vad cum merge colaborarea, iar din anul urmator daca vad ca merge treaba f. bine nu ma deranjaza sa dau mai mult. Chiar fiind in domeniul IT(hardware) as putea sa va fac reclama pe la firmele unde ma duc si sa va aduc clienti.
Cu stima,
Lolek

Serghei

Sincer, nu cred ca pretul este problema. Daca nu iti permiti sa achiti suma (sau nu ai incredere ca merita sau pur si simplu nu vrei sa dai bani), ai varianta freeware, care nu difera functional de versiunea platita (doar apare un text promotional pe documentele emise - nu cred ca suntem absurzi ca vrem macar sa promovam aplicatia, daca tot nu castigam bani din asta).

Ca fapt divers, ca tot ai mentionat ca lucrezi in IT, TU te-ai lega la cap un an de zile pentru 100 RON?

lolek

Orice ar fi, eu va felicit pentru munca, mie mi se pare cel mai bine gandit program de generat facturi freeware pe care l-am vazut, usor de lucrat si cred ca s-ar adapta usor pentru persoane fizice juridice, poate mai puneti facturi de platit, jurnal de cumparari, registru de incasari si plati.
Cine stie poate o sa-l cumpar, in viitor.
Cu stima,
lolek

Serghei

Mersi pentru aprecieri. O sa fie si ce optiuni vrei tu, dar probabil intr-o versiune PRO, pentru ca cea freeware va fi doar pentru emis facturi, nu se va ocupa de toata contabilitatea primara dintr-o firma.