IceFact - soft gratuit de facturi şi chitanţe > Probleme

serie chitante

(1/2) > >>

lolek:
Salut,
Felicitari pentru munca depusa.
Am inceput si eu sa testez programul, imi place.
M-am lovit de urmatoarea problema:
Am introdus 2 facturi si cu chitantele aferente pe aceeasi pagina.
La a 3-a am uitat sa pun si chitanta si am generat separat chitanta 3 pentru factura 3.
Apoi am sters chitanta 3 si am modificat factura 3 ca sa aiba si chitanta inclusa. Dar acum imi arata chitanta 4. Cum as putea modifica sa fie corect, chitanta 3? Sau sa o anulez?
Si ar mai fi o chestie: unde as putea sa imi apara capitalul social al societatii, caci se pare ca este obligatoriu.
In subsol am pus cine a intocmit factura, este ok.
Pe viitor daca merge bine intentionez sa achizitionez softul.
Multumesc.

Serghei:
Referitor la numar chitanta, sunt doua posibilitati:

1) Stergi chitanta cu numarul 4, mergi in Optiuni -> Chitante, apesi pe "Cel mai mic", intri in facturi, dai modificare, bifezi sa emita si chitanta.

2) Intri la chitante, selectezi chitanta 4, dai modificare, pui "3" la numar. Dupa care trebuie sa corectezi numarul curent al chitantelor: intri in Optiuni -> Chitante, apesi "Cel mai mic".

Nu este prevazut camp pentru capitalul social, din pacate. Nu sunt sigur ca e obligatoriu. Stie cineva cum sta treaba din punctul asta de vedere?

In ceea ce priveste achizitionarea: firma noastra nu vinde softul propriu-zis, ci un fel de abonament pe o perioada de un an in care e prevazut suport tehnic si faptul ca nu mai apare pe facturile emise textul "Generat cu softul gratuit IceFact".

lolek:
Multumesc,
Ce inseamna bifa "prefixeaza nr. factura"?
Cat costa abonamentul pe un an?

Serghei:
Unii utilizatori au cerut sa poata avea pe facturi si chitante numere gen "000234", adica prefixate cu zero-uri. Bifand acea optiune, programul va face un padding cu zero-uri in asa fel incat lungimea numarului sa fie egala cu valoarea setata de tine. De exemplu, ca sa apara "000234" trebuie sa pui valoarea 6.

Abonamentul pe an este in valoare de 99 de RON fara TVA. Dupa ce expira anul, poti sa nu mai prelungesti abonamentul, dar daca vei folosi o versiune de program care este iesita DUPA perioada abonamentului o sa apara din nou reclama pe facturile emise. Nu sunt convins ca am fost suficient de clar :)

lolek:
-Pentru campul cu capital social ar merge unul din campurile de la banci, sunt 4, sau sub website, sau chiar in loc de el.
-Ca bani, am vazut mai multe programe cu acelasi pret, dar care sunt cu multe optiuni, nu zic ca si al tau o sa fie in viitor. Mie imi place, dar as zice ca abonamentul daca ar fi de 50 lei+TVA, chiar ar fi vandut.
Eu as achita 50 lei+Tva imediat ( poate esti de acord)  daca pui si optiunea cu capital social sub Cota de TVA, in stanga. Ce zici?
Cu stima,
Lolek

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version