News:

SMF - Just Installed!

Main Menu

Uninstall ? Update?

Started by regius, May 31, 2008, 11:57 PM

Previous topic - Next topic

regius

Felicitari! E cel mai bun freeware de facturare. Il credeam un proiect mort, deci ma bucur sa vad ca evolueaza.

Acuma sa ajung la problema mea. Pe win32 vad ca softul are strict un executabil in directorul pe care i l-am indicat, care nu se modifica cu cresterea bazei de date. L-am pus is pe Linux si acolo am dibuit cateva fisiere pe langa programul propriu-zis.

As fi curios cum se dezinstaleaza din Windows (mi se pare ca pe Linux am vazut ceva script de uninstall) ca nu apare in Add/Remove prgs din Ctrl Panel. banuiesc ca datele sunt stocate undeva intr-un director aditional.

Pe scurt:
Cum dezinstalez aplicatia (win32)?
Se poate porta baza de date de pe un PC pe altul ? E OS- dependenta?
Cum fac upgrade ( pe win32 ma interseaza in mod special ca acolo mi-e versiunea real-life) de la o versiune mai veche a softului la alta? Se conserva datele in urma procesului de upgrade?

Multumiri.

Serghei

Sa le luam pe rand:

1) Nu e un proiect mort :) Eu insumi folosesc acest soft.

2) Momentan, installer-ul de Windows e simplificat la maximum, practic e o arhiva autoextractiva. Ca sa-l dezinstalezi stergi folderul unde e icefact.exe si gata. Pe viitor o sa existe si optiune in Control Panel.

3) Datele sunt stocate in felul urmator:

  • Pe Windows XP: in folderul unde isi tine userul datele (de exemplu C:\Documents and Settings\username\xfact.db
  • Pe Linux si FreeBSD: in /home/username/xfact.db
La versiunea urmatoare datele vor fi mutate automat in icefact.db.

4) Baza de date este platform-independenta (este folosit SQLite ca engine). Poti sa o muti fara probleme intre Linux si Windows, si invers.

5) Upgrade-ul se face pur si simplu prin instalarea noii versiuni a programului. In cazul in care structura bazei de date nu e compatibila cu noua versiune de program, se updateaza automat structura bazei de date (cu alte cuvinte, datele raman intacte). Deja un astfel de update s-a intamplat, cand s-a facut trecerea de la v0.9.1 la v0.9.2.

regius

Mersi pentru promptitudine/
Am rasuflat usurat. Pun versiunea noua ;) .


Craft_Man

Am tot cautat o sectiune cu feed back pe forum insa nu am gasit o asa ca m am gandit sa postez aici parerea mea !
E super tare programu frateeee !!!  ;D ;D

O sa il recomand la maxim  ::) 
Un spam de respect din partea mea (mi am facut cont doar ca sa zic asta)

Serghei

Multumim pentru aprecieri.